Titreme (Tremor) Hastalığı

 • 24 Kişi yazmış Siz de Sağlık Sorunlarınızı Yazın
 • Titreme çoğunlukla ellerde görülürken, bazı kişilerde kollarda ve bacaklarda titreme görülebilir. Titreme şikâyetleri ilk başlarda kişiye çok fazla rahatsız etmezken, yaşın ilerlemesi ile birlikte el titremeleri, kol titremeleri, bacak titremeleri artar ve kişinin yaşam kalitesini düşürmeye başlar. Özellikle Parkinson hastalığına bağlı titremeler, kişinin yaşamını oldukça zorlaştırmaktadır.

  İstirahat halindeyken oluşan titreme

  Titreme hastalığı, kişi dinlenirken gözleniyorsa genelde Parkinson hastalığından şüphelenilir. Çoğunlukla ileri yaşlarda görülen bu tip titremeler, en çok el titremesi şikâyeti olarak gözlenir. Kişi otururken, uzanırken dinlenme halinde iken özellikle ellerinde ve bacaklarında titreme görülür. Bu durum kişinin fiziksel açıdan hareketlerini sınırlamasının yanında psikolojik olarak da olumsuz etkiler gösterir.

  İş yaparken oluşan titreme

  Herhangi bir fiziksel aktivite durumunda özellikle ellerinde görülen titremedir. Kişi özellikle çay fincanı taşırken elindeki aşırı titreme durumundan çay fincanı ile çay tabağının ses çıkararak taşındığını görürsünüz. Kişi kollarını yukarıya kaldırdığında, herhangi bir şey taşıdığında, el titremeleri dikkat çeker. Bu tip el titremeleri genelde genç yaştaki kişilerde görülür. Genelde kalıtsal sebeplere bağlı olarak gelişen bu tip el titremeleri, “Esansiyel Tremor” başlığı altında değerlendirilir.

  Titreme (Tremor) hastalığı

  Aktif hareket halinde oluşan titreme

  Bu iki gruptaki titreme vakalarının yanında, bir de aktif fiziksel hareket eylemi esnasında meydana gelen titreme yakınmaları vardır. Bu tipteki titreme hareketlerine çoğunlukla felç geçirme ya da şiddetli kafa travmalarının ardından veya multipl skleroz gibi sinir sistemi hastalıklarının ardından görülür.

  Titreme durumu ne zaman ortaya çıkar?

  Titreme, genelde gündüzleri ortaya çıkar ve aşırı hareket, sinirlilik, endişe durumlarında şiddetlenir. Uyku esnasında titreme durumu olmaz.

  Titreme tedavisi

  Titreme tedavisi için, ilk önce titremenin sebepleri araştırılmalıdır. Ortaya çıkan sonuçlara göre tedavi yoluna gidilmelidir. Özellikle el titremeleri çoğu kişi tarafından ciddiye alınmaz ancak bazı titremeler Parkinson gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği için, erken tanı titremelerin tedavisi için çok önemlidir. Bu sebeple titreme şikâyetleri ihmal edilmeden doktora gidilmelidir.

  BAŞKA BİR KAYNAK

  El titremesi şikayeti günümüzde sıkça karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Kadın ve erkeklerde eşit oranda görülen el titremeleri her yaş aralığında görülebilmektedir. El titremeleri, bazı kişilerde heycan, stres, korku gibi anlarda ortaya çıkabildiği gibi, bazı kişilerde de bu etkenler olmadığı anda bile gün içinde sürekli yaşanabilmekte ve kişinin yaşam kalitesini düşürerek, iş yapma gücünü aksatabilmektedir.

  El titremesi bir çok farklı sebebe bağlı olarak gelişebilmektedir. Özellikle parkinson hastalarında dikkat çeken el titremesine bütün bedenin titremesi de eşlik eder. Bunun yanında kalıtsal sebepler yani ailesel el titremesi olarak ifade edilen el titremeleride en sık karşılaşılan sebepler arasındadır. Ailesel el titremesine tıp dilinde esansiyel tremor adı verilir. Kişi yemek yerken, yazı yazarken el titremesi sebebiyle bu fonksiyonlarda bozukluk ve aksaklıklar yaşayabilir.

  Ayrıca kişinin hareket etmeği yani otururken yada uzanırken, kendiliğinden gelişen el titremeleri istirahat tremoru olarak bilinir ve genelde hareket etmeye başlandığında yok olur. Parkinson hastalıklarında baş gösteren titreme bu tip bir el titremesidir. Hastalığın ilerlemesi ile kişi hareket haline geçtiğine bile el titremeleri devam edebilir. İnsan beyninin cerebellum isimli kısmında meydana gelen bir rahatsızlık sebebi ile de el titremeleri ortaya çıkabilir. Bu tür el titremesine intansiyon tremoru denir ve istemli hareketler sonucunda gelişir ve hedefe yaklaşırken titreme hızı artar.

  El titreme çeşitlerinden en çok kadınlarda görülen psikojenik tremor adı verilen titreme, genelde psikolojik sorunlardan sonra başlar ve aniden gelişir. El titremesi her ne kadar halk arasında, sinirdendir, heyecandandır, geçer gibi düşüncelere sebep olup, önemsenmese de ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Bu sebeple el titremeleri dikkate alınmalı ve bir uzmana giderek, el titremelerinin hangi aralıklarla, hangi durumlarda geliştiğini ne kadar sürdüğünü ve şiddetini en ufak detayına kadar anlatılması gerekir. Bu detaylar el titremesinin altında yatan sorunun başka bir sorunla karıştırılmasını engeller ve doğru teşhisin konarak daha hızlı şekilde tedavi yoluna gidilmesini sağlar.

  4.6/5 (13 Reviews)

  Titreme (Tremor) Hastalığı” için 24 yorum

  • 18 Nisan 2019 tarihinde, saat 13:26

   mrb hocam, öncelikle size bir başkasıyla konuşurken titreme oluyor bende, bunun nedeni sormak istiyorum. özellikle kalabalıkta ve hiç tanımadığım insanlara karşı. şimdi öyle bir hal aldıki oturduğum yerde bazen kafamda titreme oluyor. bunun nedeni ve tedavisini rica ediyorum dr bey. iyi günler iyi çalışmalar.

   Yanıtla
  • 18 Nisan 2019 tarihinde, saat 12:36

   hocam merhaba benim beklenmediği bir anda titreme oluyor bende özellikle baş titremesi bazende bütün vucudum titriyor bu sorunum yaklaşık olarak 7-8 yıldır vardır bide toplumda konuşurken baş ve ağız titremesi oluyor böyle olunca fazla konuşamıyorum ve kendimi müdafaa edemiyorum yukarıdaki yazıda 15-25 yaşları arasında görülüyor ve ben 23 yaşındayım bu sorunu B VİTAMİNİ alırsam gider mi bana yardımcı olursanız çok sevinirim

   Yanıtla
  • 18 Nisan 2019 tarihinde, saat 12:25

   hocam,annem 79 yaşında normalde titreme yok sadece su içerken çenesinde müthiş şekilde titreme oluyor sanki bardak elinden düşecek gibi oluyor,çok zorlanıyor.sebebini öğrenebilimiğim? neyapmamız gerekiyor. nereye başvurmalıyız? teşekkür ederim.

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 21:53

   Hocam merhaba konuşurken başımda titreme oluyor bazen başımın üzerinde ağrı oluyor.İnsanlarla konuşurken titreyeceğim diye konuşmuyorum,ve tutuluyorum zaman zaman. ilaçlı tomografi çektirdim,o sıra kulağımda çınlama oluyordu şimdi titreme hoca filime baktığında beyinde yaşlanma olduğunu söyledi uzman dr ohocaya kızdı onun beyninde yaşlanma yokmu diye kızdı sende hiçbirşey yok dedi. ne yapmalıyım saygılarımla

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 20:37

   hocam günaydınlar bu aralar benım sabahları kalktıgımda ve normal yazı yazarken vucudum kollarım tıtrıyor normal olarakata kollarım ve sol bas parmagımda uyusma oluyor artı bu kollarımada yansıyor uyusma bunun ıcın ne yapmam gerekır veya nereye basvurayım bunun ıcın bana bılgı verıb ılgınıze tesekkurlerımı sunar hayırlı görevler dilerim

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 20:22

   merhaba doktor bey. ben bir tartışmaya şahit olduğumda genelde kavga şeklinde olanlarda tüm vücudum titriyor. ellerim normal zamanlarda ara ara titrer. sizce önemli bir şey midir? doktora gitmem gerekir mi? neden böyle olduğunu çok merak ediyorum. sigara kullanıyorum. teşekkürler.

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 19:13

   merhabalar arkadaşlar benim beynim gece yatarken titreme oluyo…aniden sarsılıyo mide bulantısı falanda var..bir kere bayıldım acildeki doktor pisikiyatriste gitmemi söyledi…hapların yan etkisi olurmu ve bu titreme benim hayatımda yer alacakmı çok merak ediyorum??

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 13:14

   merhaba hocam 24 yaşındaym son 20 gündür sol kolumda dewamlı bir uyuşukluk war we ellerim çok titriyo özellikle sigara içtikten sonra ellermde terleme we titreme oluyo buda korkuyla birleşiyo birden bire ne yapmam gerekir

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 09:21

   merhaba ben de de 4 yıldır başımda ve göğsümde titreme var başvurmadığım doktor alanı kalmadı nöroloji,dahiliye ,kalp,psikiyatri emar çekildim ekg hiçbirinden sonuç alamadım öğretmenim derste dahiolmaya başladı vilson hastalığından şüphelendiler o da çıkmadı kanda bakır oranı normal ensemde bir ağrı ile başlıyor sinirlendiğimde ,heyecanlığımda ,eğildiğimde yatağa uzandığımda tv izlerken berberdey bazen ansızın titreme oluyor bu mesleğimde yanlış anlamlara gelip noluyor bu öğretmene denmesine yol açıp mesleğime bişey olacak diye korkuyorum bu ruh halimi etkiliyor insanlardan kaçıyorum bu hastalığa nasıl bir çare bulabilirim.

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 18:24

   Hocam slm..
   Bizim 4 aylık bir bbeğimiz var…ayaklarını bazen kasınınca uzatmaya çalışıyor…ve bu anda ayaklarda bazen titreme oluyor..kendini ayakları üzerinde tutamıyor…

   konu hakkında yazarsanız bizi sevindirmiş olursunuz…İyi çalışmlar dilerim….

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 10:08

   merhaba hocam benim sorunum titreme iş yaptıhım zaman ellerim ayaklarım titriyor kalbim yerinden çıkıcakmış gibi çarpıyor. Benim migrenim var. Çok yorulunca yüzüm bembeyaz oluyor. Biraz dinlensem bile geçmiyor.Titremem dışarıdan hem hissedilmiyor hemde görülmüyor. birde unutkanlığım var. Bu titreme hastalığımın teşhisi nedir.Benim sorunumu söylerseniz sevinirim… 40 yaşındayım. Acil Cevap Bekliyorum…

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 10:05

   merhaba.benimde sorunum şu ; nezaman toplum içinde fotoğraf çekilmeye kalksam poz verirken dudaklarım istem dışı titremeye başlıyor.yani istem dışı hareket ediyor dudak kaslarım.rahatsız oluyorum bunu önleyemiyorum,engel olamıyorum.en yakın arkadaslarım bunu farkedip espiri yapıyorlar gıcıklar.nedeni ne olabilirki,sinirsel bi durummudur…

   Yanıtla
  • 14 Nisan 2019 tarihinde, saat 13:48

   Hocam iki yıl önce kalp rahatsızlığım vardı ama şimdi göğüsün sol tarafı kalbimin tam üstü iki dakikada bir titriyor bunun sebebi ne olabilir hocam varsa bir tedavi söyleyin ne gerekiyorsa yapayım lütfen sizden rica ediyorum

   Yanıtla
  • 14 Nisan 2019 tarihinde, saat 13:08

   Selamun aleykum. Yegenim imam. Kendisinde namaz kildirken ara ara sarsılma oluyor.ne yapmamız gerekiyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim Rabbim razi olsun inşaalla

   Yanıtla
  • 14 Nisan 2019 tarihinde, saat 12:15

   Meraba hocam ben alp 16 yasindayim sag tarafimda karacigerim oralarda 2 – 3 bazen hergun 10 15 saniye 2-3 defa titriyor bunun kotulesmesinden korkuyorum. Titreme otururken oluyor . napmaliyim sizce veyatta bir belirtisi varmi suanlik okadar rahatsiz edici bir titfemr degil ayrica agri sizi yapmiyor sizce ne olabilir

   Yanıtla
  • 14 Nisan 2019 tarihinde, saat 10:15

   hocam kolay gelsin oğlum 3yaşında ve sık sık hasta oluyor ve hırılıtılı nefes hırıltılı öksürük birde şimdi gece uykuya daldığında titremeler başlıyor ve aşırı terlemeler oluyor ve gece uykusunda inlemeler oluyor az önce doktordan geldim kronik astım bronşit dediler nasıl yapıcam bilmiyorum

   Yanıtla
  • 14 Nisan 2019 tarihinde, saat 09:36

   kan kanserinin türleri yaşa göre mi belirlenir ? kan kanseri olan biri titrer mi ve ya bayılır mı? bunları bana acıklarsanız çok mutlu olurum.

   Yanıtla
  • 13 Nisan 2019 tarihinde, saat 18:30

   hoçam babam 75 yaşında iki senedir bütün vüçudunda aniden titreme ve üşütme oluyor yazın ortasında bile 4 5 ay aralıklarla tekrarlıyor aynı zamanda iştahsızlığa da sebep oluyor Teşekkürler…

   Yanıtla
  • 13 Nisan 2019 tarihinde, saat 17:38

   merhaba hocam yaklaşık 2 aydır yüzümün alt dudağımın sağ tarafı istem dışı titriyo kontrol edemiyom.bi süre sonra duruyo ara ara buara dahada sıklaştı yaşım 34 hangi sebeplerden olabilir.sıkıntısı varmı bilgi verirseniz sevinirim.teşekürler

   Yanıtla
  • 13 Nisan 2019 tarihinde, saat 17:34

   Kardeşim hunginton koresi , 7 yıldır ilaç kulanıyo fakat istemsiz hareketleri artı amalıyat veya başka bi tedavisi varmı. tşk

   Yanıtla
  • 13 Nisan 2019 tarihinde, saat 17:09

   ablam 31 yaşında ve hungtington korea teşhisi konuldu babamda vardı aynı hastalık 1985 yılında hafif tik gibi idi yllar sonra dahada ilerledi hiçbir dk.teşhis koyamadı ve ankarada yapılan bi tedavi sonucuteşhis kondu ama çok gecikilmişti şimdi ablamdada var aynı hastalık yaklaşık 5 yıldır böyle 2001de 1 evlilik yaptı ilk bebeğinde yoktu 2. bebeğinden sonra hareketler başladı ve benim yaptığım araştırmaya göre evlenmek ve vücutta oluşan genetik değişiminde etkisi oluyormuş bayağı ilaçlar kullanıyo ama bir düzelme yok malesef tedavisi nedir ne yapmalıyız.bende evliyim 1 kızım var acaba bende huntington hastası olurmuyum bunun için bi test falan varmı yaptırmam gereken.
   ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

   Yanıtla
  • 04 Aralık 2014 tarihinde, saat 22:23

   BEN 29 YAŞINDAYIM 12 YAŞINDA SICAK Bİ HASTALIKDAN BEYİNCİK ERİMİŞ TEDAVİSİ YOK DEDİ DOKTOR BANA Bİ YOL GÖSTERİN BEN TEDAVİ OLMAK İSTİYORUM

   Yanıtla
  • 27 Temmuz 2013 tarihinde, saat 01:01

   Ben 19 yasindayim ve unuverste 1.sinif ogrencisiyim.Benim rahatsizligi bir cayi tabagiyla tasidigimda elimin coktitremesi ve lab. Deney yaparkende ayni sikintilari yasiyorum acaba bu el titremesinin kaslarin gucsuz olmasiyla bir iliskisi varmidir.birde tedavisini ogrenebilirmiyim.

   Yanıtla
  • 25 Temmuz 2013 tarihinde, saat 20:20

   mrb ben sağlık meslekte okuyorum.Ellerim çok titriyor. Böyle olursa sağlıkcı olamam.Ne yapmam gerekiyor.

   Yanıtla

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.