Yüksek ve Düşük Tansiyon

 • 23 Kişi yazmış Siz de Sağlık Sorunlarınızı Yazın
 • Tansiyon genel tanımı ile kalbin vücuda kanı dağıtabilmek için harcadığı güce denir. Tansiyonun ölçüm birimi mm/hg olarak ifade edilir ve büyük tansiyon ile küçük tansiyon olarak ikiye ayrılır. Büyük tansiyon özet olarak tanımlamak gerekirse, kalbin sol tarafındaki kanı vücuda pompalamak için harcadığı güce denir ve genelde büyük tansiyon veya birinci tansiyon olarak ifade edilir. Küçük tansiyonun özet tanımı ise, kalbin kanı pompalamayı tamamlamasından sonra damarlarda meydana gelen basınç olarak ifade edilebilir ve buna da ikinci ya da küçük tansiyon denir.

  Yüksek Tansiyon Nedir?

  Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda Dünya Sağlık Teşkilatının ifadesine göre yaş farkı da göz önüne alınarak, yüksek tansiyon sınırında büyük tansiyon en fazla 160 mmhg, küçük tansiyon ise en fazla 85 mmhg olması gerektiği açıklanmıştır. Hasta dinlendikten sonra tansiyon ölçümü yapıldığında bu değerlerin üzerinde bir değerle karşılaşılıyorsa, hasta yüksek tansiyon hastası olarak görülür.

  Yüksek tansiyon sebepleri nelerdir?

  Yüksek tansiyon hastalığı belirti vermeden ilerler ve hayati önem taşır. Bu sebeple yüksek tansiyon hastalarının tedavileri bir ömür boyu hiç aksatılmadan sürdürülmelidir. Yüksek tansiyon hastalığının tedavisi için en önemli adım, hastalığın sebep ya da sebeplerine ulaşmaktır. Tansiyon yükselmesinin sebepleri arasında, şişmanlık, böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları, hormon hastalıkları, stresli yaşam tarzı sayılabilir. Özellikle yanlış beslenme sistemi de yüksek tansiyon hastalığına davetiye çıkaran bir etkendir. Örneğin, çok fazla tuz tüketimi ve kırmızı et tüketimi yüksek tansiyonu tetikleyen etkenlerdendir.

  Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir?

  Yüksek tansiyon hastalığının en net belirtileri arasında sık sık tekrarlayan ve uzun süre devam eden şiddetli baş ağrısıdır. Bunun yanında baş dönmesi, mide bulantısı, kısa süreli burun kanamaları, kulak çınlaması, kalp ağrısı dikkat çeken yüksek tansiyon belirtileri arasındadır.

  tansiyon

  Yüksek tansiyon tedavisi

  Yüksek tansiyon hastalığının kesin tedavisi olmamakla birlikte, ömür boyu kullanması gereken tansiyon ilaçları ile doktor kontrolünde bir beslenme sistemi hastalığın olumsuz etkilerinden sizi koruyabilir. Düzenli ancak sizi yormayacak sporlar yaparak kilo almayı engellemeniz, fazla tuzdan ve fazla kırmızı etten uzak durmanız, stresli yaşam tarzından uzak durmanız, doktorunuzun verdiği tansiyon ilaçlarını düzenli kullanmanız, sık sık doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir. Sigara ve alkolü hayatınızdan çıkarmanız ve özellikle gece uykunuzu almanız gerekir.

  Düşük Tansiyon Nedir?

  Düşük tansiyon, sol kalbin kanı vücuda pompalamaya çalışırken, gerekli olan basıncın düşük olması anlamında gelir. Bu söz konusu basınç ölçüldüğünde, ilk basınç 120’den düşük, ikincisi ise, 80’den düşük olması gerekir.

  Düşük tansiyon nedenleri nelerdir?

  Düşük tansiyonun birçok farklı sebebi vardır. Örneğin, adale zayıflaması, aç kalmak, böbrek üstü bezlerinin çalışmasında meydana gelen bozukluklar, kalp hastalıkları, stres, beyinde ur oluşumu, aniden hareket etmek gibi nedenler sayılabilir.

  Düşük tansiyon belirtileri nelerdir?

  Kişi düşük tansiyon hastası olduğundan şüphelenmesi için sık sık tekrar eden baş dönmeleri, bayılmalar, çok fazla terleme, mide bulantısı, sürekli yorgunluk ve halsizlik gibi şikâyetler dikkat çeker.

  Düşük Tansiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Düşük tansiyon tedavisi için, aynı yüksek tansiyon tedavisinde olduğu gibi öncelikle hastalığın nedeni tespit edilmeye çalışır. Ortaya çıkan sonuca göre hastalığa sebep olan etken ya da etkenler ortadan kaldırılma çalışılır. Gün içinde bir iki defa duş almak, tuzlu ayran tüketmek, aç kalmamaya özen göstermek, su içmeye özen göstermek tansiyon düşmesi tedavisi için ilaç tedavisinin dışında uygulanabilecek faktörlerdendir.

  BAŞKA BİR KAYNAK:

  Yüksek Tansiyon Nedenleri (Sebepleri)

  Yüksek tansiyon yani hipertansiyon atadamarlarımızdaki kan basıncının yükselmesi anlamına gelen kronik bir durumdur. Basıncın artması ile kalp kanın damarlar içerisinde dolaşımını yerine getirmek için normalin dışında bir şekilde çalışır yüksek tansiyon’ da sınır daha önceleri 140’ a 90 olarak tanımlanmıştır. Ancak günümüzde bu durum biraz değişmiştir.

  Türkiye’de her üç kişiden birisi yüksek tansiyon hastası son bilimsel araştırmalar yüksek tansiyon kriterlerinde önemli bir değişikliği ortaya çıkardı. Yani yaşa ve geçirilen hastalıklara göre yüksek tansiyon eşikleri yeniden tanımlandı. Örneğin her yetişkin için yüksek tansiyon sınırı 14-9 iken ileri yaşlar için bu rakam 15-9’ a çıkarıldı.

  Türkiye’de yaklaşık 25 milyon kişinin tedavi gördüğü hipertansiyonda kriterler son bilimsel çalışmalar eşiğinde yeniden değiştirildi. Hipertansiyon için kritik eşiğin artabileceği ortaya konuldu. Bu değişiklik özellikle 80’ li yaşlar ve üzerindeki tansiyon hastalarını etkileyecek.

  Bütün yaş gruplarında 140’ a 90 değilde yaşlı grupta özellikle 80 yaş üzeri grupta 150 büyük tansiyon 90 küçük tansiyonun üzerinde olması yüksek olarak kabul ediliyor. Yani seksen yaş üzeri bireyler için hipertansiyon hastası tanısı koyularak tedaviye başlama sınırı büyük tansiyonda 14’ten 15’e çıkmış oldu.

  Şuandaki mevcut veriler 150’ ye kadar düşürmenin çok net yararını gösterdiği için yaşlılarda o kadar zorlamayalım şeklinde bir görüş mevcut şu anda. Ve tansiyonları kontrol altında tutulan kronik hastalar. Onlar içinde sınır değişti.

  Yüksek Tansiyon Belirtileri

  Hipertansiyon kontrol altında tutulmaz ise bir çok hastalığa davet çıkarabilir hatta ölüme kadar götürebilir. Özellikle hipertansiyonun neden olduğu hastalıklar kalp krizi kalp yetmezliği anevrizma periferik arter hastalığı ve böbrek rahatsızlıklarıdır. Tedavi şeklinde ise en önemlisi beslenme alışkanlıkları ve düzenli bir hayat kontrolü vardır. bu iki hususa dikkat edildiği sürece yüksek tansiyon bir nevi de olsa aşağılara çekilmektedir. Ancak yaşam şekillerinin değiştirilmesine rağmen düzene oturmayan hastalarda vardır. bunlara ekstra ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu sayede tansiyon düzeyi normal değerlere çekilmektedir.

  Sonuç olarak tansiyon yükselmesi daima dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bu sayede ileriki yıllarda böyle bir tehlike ile baş başa kalmamak için genç yaşlarda düzenli spor yapmalı sigara gibi kötü alışkanlıkları hayatımızdan dışlamak gerekir.

  4.8/5 (6 Reviews)

  Yüksek ve Düşük Tansiyon” için 23 yorum

  • 18 Nisan 2019 tarihinde, saat 14:33

   merhaba tansiyonum bazen 17nin ustunde oluyor.,,istemedende olsa ,cok sinirli biriyim yaklasik 4aydir ensemde boynumda sag ,sol ve ortasi olmak uzere agrilarim var,boynum basimi tasiyamiyor ,bas agrilarim her gun var ve hep uyku istegim var. bakislqrim gozlerim bile cok degisti.kendime gelemiyorum .otururken ,dikilirken ,yatarjen basimi boynumu nereye cevirecegimi sasirdim artik.sizce butun bunlara sebep tansiyon olabilirmi ,hangi bolume doktora gorunmeliyim tesekkur ediyorum.

   Yanıtla
  • 18 Nisan 2019 tarihinde, saat 13:40

   hocam mrb benım annemın tansıyonu hemen hemen her aksam 23 buyuk 10 da kucuk oluyor doktora nezaman gıttıysek bır care bulamadılar anne sekerde var onu ben konturolunu yapıyorum olcerek ve unsılın yaparak ama sıkıntımız tanısyon 73 yasında bır ınsan bu ama tansıyona care bulamadılar yardımcı olursanız sevınırım hangı bolumun doktoru bıze yardımcı olabılır kardılesıye ve ıc hastalıklarına gıttık tabı beyıncıyede ama kadın hala aynı sureklı acıldeyızzz

   Yanıtla
  • 18 Nisan 2019 tarihinde, saat 13:37

   annemde aynı belirtiler sağ omuzunda agrım var diyor her iki taraftan değişik ağrı hissedebilirmi çünkü hiper tansiyonu var ama yediği içtiği herşey ona dokunuyor ne yapmalıyım kalbinde çarpıntısı var ara sıra oluyor du şimdi çoğulmaya çalışıyor diyor hangi doktura baş vurmalıyım

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 21:48

   Hocam merhaba ben 32 yaşındayım tansiyon hapı kullanıyorum delix 2,5 mg ve vasoxen kullanıyorum. yaklaşık 4-5 ay oldu başladığımda kilom 113 kg dı şu an 85 kg boyum 1.80. Uzun zamandır tansiyon problemi yaşamıyorum fakat bu yaşta hap kullanmaya başlamak beni korkutuyor. Acaba hap kullanmayı bırakabilirmiyim?? bu arada hergün saf nar suyu ve sarımsak tüketiyorum hayatımda tuz yok denecek kadar az. Kandeğerlerim ise total kolestrol: 163 trigliserid : 193 hdl : 40 ldl : 84,4 vdld : 38,6 bir değerlendirip yardımcı olursanız sevinirim Şimdiden teşekkür ederim

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 19:35

   merhaba adım sevda 23 yasındayım guatr hastayım ve kabızlık problemım var kabızlık ıcın ……. adlı ılacı kullanıyorum ve tansıyon dusuklugu problemını sık sık yasıyorum kan sekerımde dusuk en son 89 du tuz tuketmeme ragmen belırtılerı hep devam etmekte cıddı anlamda rahatsız oluyorum doktora gıtmelımıyım ve hangı bolume yardımcı olursanız sevınırım tesekkurederım

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 18:58

   Merhaba;

   Benim tansiyonum 7/4, 8/5,9/6, 8/4 10/6(nadiren) bir kez sabahleyin kalkarken bayıldım. Gerek ev içinde gerekse Dışarıda defalarca düştüm. Kardiyoloji ve nörolojiye uğradım. Bir olgu bulamadılar. Evden dışarı çıkmaya korkuyorum. Düşüp kafamı parçalayabilirim korkusu var. 66 yaşındayım. Fibromialji, oksipital nöbet, bph, İBS, B tipi gastrit,reflü gibi rahatsızlıklarım var. Gece yatarken ayaklarımın altına yastıklar koyuyorum. Gündüz sıkı varis çorabı giyiyorum. Tavsiyelerinizi talep ediyor saygılar sunuyorum.

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 16:40

   Merhaba ben 36 yaşındayım. Tansiyonum sürekli düşük çıkıyor. Yemeklerden sonra çok ağır bir şekilde uykum geliyor ve nefesim kesiliyor. Yürürken aşırı zorluk çekiyorum, dengemi bulamıyorum, bacaklarım görünmez iplerle birbirine bağlanmış gibi adım atmakta zorlanıyorum. Vücudumda özellikle sırtımda ve boynumun arkasında sürekli bir ağırlık var bastırıp duruyor ve gün içinde azalıp çoğalıyor. Kafamı çevirdiğimde aklım başımdan gidiyor ne düşündüğümü, ne diyeceğimi unutuyorum. Hiçbir şekilde plan yapamıyor işimle ilgili fikir üretemiyor hayatımda atılım yapamıyorum. Yemek yemediğim zaman bu belirtiler kayboluyor. Daha öncesinde 23 gün, 9 gün ve 6 gün süren su oruçları tuttum. Fakat artık vücudumdaki enerji depolarının tükendiğini düşündüğüm için oruç tutmaktan kaçınıyorum. Doktorların teşhisleri fayda etmedi. Sizlerin önerilerini merakla bekliyorum, bizlere de bu fırsatı tanıdığınız için de teşekkür ediyorum.

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 13:43

   normalde tansiyonum 9-5 tir.büyük 10 küçük tansiyonum 7 ye çıktığında gözlerimde ağrı kulaklarımda çınlama ve dinmeyen bir baş ağrısı çekiyorum bunun için hangi branş a muayne olmalıyım.teşekkürler…

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 09:27

   Merhaba,

   Bir ay sonta 19 yasima girecegim. Tansiyonum sistol olan 60-80 arasi,diasol ise 30-40 oluyor. Hic bayilmadim.Basim agriyor gozlerim karariyor ve halsiz oluyorum.Ayran iciyorum,soda..vs gibi seyler hic ise yaramiyor. Bunun icin hormon testi yaptirmali miyim ?Gecen gun acile gittigimde hic bir sey yapamayacaklarini soyleyip ayran soda icmemi soyledi. O yuzden bir daha hastane gitme ihtiyaci duymadim.

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 20:40

   mrb 3 gündür tansiyonum 17/9 17/10 16/11 bu şekilde ölçüyorum limonlu su ile tansiyonum normale dönüyor . tansiyonum yükseldiginde baş dönmesi sol kolda eklem bölgesinde agrı hissediyorum . son dönemde dengesiz beslendimi düşünüyorum bunlarında etsi olurmu ne yapmalıyım …

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 20:21

   Ben 17 yaşımda bir bayılma geçirdim ve bana epilepsi tehşisi koydular hamileydim ve doktorumun verdiği ilacı kullanmadım ve yaklaşık 6 yıl sonra tekrar aynı bayılmayı geçirdim ve ilaç kullanmaya başladım fakaT başka doktorlara gittim ama hangi doktora gittiysem bana epilepsi olmadığımı psikolojik bir durum olduğunu söylediler çeşitli ilaçlar kullandım bu beni daha kötü etti aşırı kilo kaybım oldu fakat tansiyonum her zaman düşüktü halen aynı şu anda hiç bir ilaç kullanmıyorum sizce ne yapmalıyım şu an 34 yaşındayım bana yardımcı olursanız çok sevinirim TEŞEKKÜRLER…

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 20:20

   kırkyedi yaşındayım.beş ongündür başağrısı,halsizlik,gözkararması gibi sorunlarım vardı.ben üşütmeye yorarken tansiyondan kaynaklandığını öğrendim.151-100…ve kilomda 118..durağan bir iş ve panik atak ekstralarım::))…hayat bu şekilde çok berbat..yardıma ihtiyacım var..bugün acile gittim.hep yüksek çıkan tansiyonum orada 12-7 çıktı..şaşırdım kaldım.acaba kalple ilgili bir sorunum var.aydınlatırsanız sevinirim

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 20:17

   merhaba yaşım 22 ,ben 1 hafta önce korku yaşadım, korkudan ağladım daha sonra tansiyonum düştü çok fazla değil ama beni çok etkiliyor 10 a 9 ve 10a 7 oldu bazende kafamın içi yanıyor gibi oluyor sınavlarım var çalışamıyorum ilgi dağınıklığı ve odaklanma sorunu yaşıyorum kafam birbirine karışıyor gibi oluyor lütfen cevap verebilir misiniz (çok önemli benim için )

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 20:02

   merhaba ben 21 yaşındayım..tansiyonumu ölçtüğümde büyük 13 küçük 8 çıktı ..gözlerim kararıyor ve bir ileri bir geri gidiyormuşum gibi hissediyorum ..kalbimde çok hızlı atıyor ve bu rahatsızlığı sürekli yaşıyorum..sizce hastalık belirtisimidir napmalıyım?

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 15:14

   hocam ben cocukluğumdan beri hastanelere giderim derdime care bulamadılıar.bi demir eksikliği anemisi dediler bi talasemi minör dediler bi tansiyon dediler…bende şaşırdım ne yapacağımı.ara sıra gözlerim kararır daima halsizim ellerimin üstü morarır bazen.bazende nefes alış verişimde sıkıntı oluyo.ellerim ayaklarım uyuşuyo.cok eringen oldum bu aralar.son 10-15 gündür bulunduğum ilçedeki sağlık ocağı tansiyonumu yükseltemedi.8.4 ile 9.6 arasıcıkıyo tansiyon.bana yardımcı olusanız sevinirim hocam.23 yaşındayım ama cocuk gibi (18-19) görünüyorum 55 kiloyum sizce bu normalmi.pskolojim bozuluyo hocam bunalıma giriyom aynaya bakınca.kendimi devmiyorum 🙁

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 15:01

   16 yaşındayım.halsizlik, baş dönmesi, ellerimde ve ayaklarımda terleme var. tansiyonum 8-6 ayağa kaltığımda gözlerim kararıyor düşecek gibi oluyorum..ders çalışamıyorum..yardımlarınızı bekliyorum.teşekkürler..

   Yanıtla
  • 14 Nisan 2019 tarihinde, saat 13:46

   34 yasinda evli 2 cocuklu bayanim 165cm boyum 50 kg agirliga sahibim benim tansiyonum 15- 10 veya 15-12 oluyor ensem cok agriyor tansiyonum genellikle uyuken yukseliyor beni uykudan uyandiriyor.neden olabilir ve ne yapmam gerekiyor bana bu konuda yardimci oursaniz sevinirim

   Yanıtla
  • 14 Nisan 2019 tarihinde, saat 12:53

   Hocam ben tansiyon hastasıyım genelde ilaç kullandığım halde 16 ya10 sürekli böyle ve ense ağrısı baş ağrısı asırı stresliyim ne yapmam lazım 38 yaşındayım aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

   Yanıtla
  • 13 Nisan 2019 tarihinde, saat 18:12

   Gece gündüz bilgisayar başında takılmak, doğal yorgunluk hissi yaşadığı halde direnip gece yarısı pc basından kalkmamak, saçma sebepleri (kendiniz için özel olabilir) çok kafaya takmak gelecek kaygısı, sahipsizlik hissi düzensiz uyku en büyük sebepleri bunlar sonuçlar : anlık baş donmesi, haksizlik, bitkinlik, aşırı yorgunluk, stres, kulak çınlaması, Kalp atışlarını duymak, kulakta ince sese karşı aşırı duyarlılık, gözde odaklanma sorunu, bitkin yorgun bir şekilde kalkmak bunlar aklıma gelenler! ölmek üzresiniz diyemem. acık cekmelere alışın tedavi yöntemi bulamazsanız uzun sürecek derim. saygılar.

   Yanıtla
  • 13 Nisan 2019 tarihinde, saat 17:57

   Merhaba , ben 22 yaşındayım .
   Cumaa günü bir çarpıntı hissettim ve annemin tavsiyesi üzerine tansiyon ölçtük 15-10 çıktı nabzımda çok yüksek , c.tesi günü kendim ölçtüğümde 17-12 çıktı bugun ise tekrar 15-10 , doktora başvurmam gerekir mi

   Yanıtla
  • 13 Nisan 2019 tarihinde, saat 15:02

   Slm,
   47 yaşındayım, çok şükür bir rahatsızlığım yok. Fakat son 15 gündür büyük tansiyonum 140 ın üzerinde hatta bazen 150 yi de geçiyor. Devamlı spor yapan birisiyim, ama son 3 aydır çok hareketsiz kaldım ve seneledir sürekli stresli bir hayat yaşıyorum. Doktora gittim, kan, EKG ve EKo testleri yapıldı. Çok şükür hepsi sorunsuz çıktı.Dr… verdi. Değerler önce 140 ın altına indi ama sonra tekrar 140 ve 150 ler ölçülmeye başladı. Yalnız, stress yapmadığım zaman genelde bir sorun olmuyor.
   1) Bana ne önerirsiniz ?
   2) Bildiğim kadarıyla tansiyon sorunu olanların … türü ilaçlar kullanmaması gerekiyor. Ben, Dr un verdiği … mg adlı ilacı 30 gün süreyle günde 1 kez kullanacağım. Bu ilaçla birlikte, haftada veya 15 günde bir cinsel gücü arttırıcı ilaç türü bir ilaç alsam sakıncası var mıdır ? Lütfen cevap verir misiniz ?

   Yanıtla
  • 16 Aralık 2014 tarihinde, saat 12:53

   Baş ağrısı ve mide bulantısı var düşük tansiyondan olabilir mi?

   Yanıtla
  • 03 Haziran 2013 tarihinde, saat 18:59

   Benim mide bulantisi asiri halsizlik bas donmesi gibi sikayetlerim var. Tansiyonum 10 4.5 cikiyor. Acaba dusuk tansiyon mu var???

   Yanıtla

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.