Şap Hastalığı

 • 6 Kişi yazmış Siz de Sağlık Sorunlarınızı Yazın
 • Şap hastalığı, bütün iki tırnaklı hayvanlarda görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Halk dilinde tabak hastalığı da denmektedir. Diğer bilinen adları da ayak-ağız hastalığı, aft hummasıdır. Domuz, sığır, keçi ve koyun gibi hayvanlar bu hastalığa yakalanma riski en fazla olan hayvanlardır. Bunun haricinde kirpi, fare ve ceylanlarda da şap hastalığına yakalanırlar.

  Hastalık öncelikle ağızda, tırnakta, memede ve işkembede görülür. Bu bölgelerde yaralar çıkar. Havyaların bu hastalığa karşı hassasiyetleri cinsiyet ve yaşlarına göre değişmektedir. Şap hastalığının yedi tipi vardır. Bunlar A,O,C,Sat3 ile Asya 1’dir. Bu tiplerin bir de birçok sayıda alt tipleri mevcuttur. Koruyucu aşılar bu tiplere göre hazırlanır.

  şap hastalığı

  Şap Hastalığının Bulaşması

  Hastalığa sahip olan havyaların sağlam hayvanlara teması, idrar, gübre, süt, sperm tarzı şeylerle hastalık bulaşır. Hastalık sürüler arasında temasla ve havadaki virüsün solunmasıyla bulaşır. Bu virüs rüzgar varken çok uzaklara dahi gidebilir. Su içinde virüsün mesafesinin daha da arttığı bilinmektedir.
  Hayvanların hareketliliği virüsün sürüye bulaşmasına yol açar. Bu virüs uzun bir süre ette, ilikte, sakatatta ve pastörize ürünlerin içinde yaşar.

  Şap Hastalığının İnsanlardaki Belirtileri

  Hasta hayvanın sütünü içen çocuklar yada yetişkinlerde ağız, göz ve parmaklarda su keseleri meydana gelir. İnsanlarda tehlikeli boyutta değildir.

  Virüsün Dayanıklılığı
  1. Virüs güneşle direkt temasa geçerse kısa zaman içinde yok olur.
  2. Sıcağa dayanıklı değildir. 85 derecede hemen ölürler.
  3. Soğuğu, kuru ve karanlık alanları sever.
  4. Sığırların derisinde, lastik çizmede, samanda, toprağın üzerinde, kurumuş otlarda beş ay süreyle hastalığı yayma gücüne sahiptir.
  5. 1/2000 lik konsantre formul ; % 3–5 çamaşır sodası , %4 -5 lik soda; 1/10 sulandırılan sirke ve ya % 4 alkol; 1/200 potasyum permanganat; /250 lodophore şeklindeki antiseptiklere karşı duyarlıdırlar.

  Hayvanda çıkan yaraların iyileşebilmesi için yukarıdaki antiseptikler kullanılmalıdır. Antibiyotik ve pomatlarla iyileşme süreci hızlandırılır.

  Şap Hastalığına Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir

  1. Hayvanlarda aşılanma olması gerekir. Aşılar soğuk zincirle taşınmalı, kurala uygun şekilde yapılmalıdır.
  2. Hayvanlar yeni satın alınmışsa, on gün karantinada tutulması gerekir.
  3. Ahıra bakıcıdan başka kimsenin girmemesi, bakıcının da özel elbise ve çizmeyle girmesi gerekir.
  4. Sağım önce ve sonrası malzemelerin yıkanması şarttır.
  5. Hastalığın olduğu yerlerden hayvan alınmaması gerekir.
  6. Ölü hayvanların yakılması veya çukura gömülmesi ve üstlerine kireç dökülmesi gerekir. Kullanılan malzemelerin 80 derecede kaynatılmalıdır.

  4.9/5 (8 Reviews)

  Şap Hastalığı” için 6 yorum

  • 22 Mayıs 2017 tarihinde, saat 15:34

   Meraba yeni dogmus kuzularin ağzında yaralar çıkıyor salyalari akıyor bunun nedeni hastalığın adı nedir yeni doganlarda oluyor ve iyileştirilir búyúk kuzularda koyunlarda yok

   Yanıtla
  • 03 Nisan 2014 tarihinde, saat 16:50

   Slm koyunlar sap hastaligina yakalandi hata bugun iki kuzu öldu ne yapmamiz lazim bilgi alabilirmiyiz

   Yanıtla
  • 21 Ocak 2014 tarihinde, saat 17:14

   hayvanlarımı şab hastalıgına yakalandı ve yeni buzaladı ne yapsam çare olmadı yetkililerden yardım istiyorum

   Yanıtla
  • 08 Aralık 2013 tarihinde, saat 19:18

   şap hastalığına baglı makale leriz var mı acaba once den teşekkur ederim

   Yanıtla
  • 23 Temmuz 2013 tarihinde, saat 08:01

   Merhaba benim iki tane ineğim şap hastası oldu.1 hafta oluyor.iğne ve ilaçları va vuruluyor sağımda zorlanıyoruz acaba takriben ne zaman geçer. ağırı çamaşır suyu ile ve çamaşır sodası ile yıkıyoruz. ve kireçliyoruz. çamaşır sodası ile memesini yıkasak olurmu birde 5 tane tavuklarım var ve yumurtlamıyorlar.dışarıda geziyorlar buğday veriyorum. ne yapmam gerekiyor cevap bekliyorum. Saygılarımla

   Yanıtla
  • 17 Haziran 2013 tarihinde, saat 18:47

   Iyi bir sunum yapilmis..bilgi sahibi oldum fakat yazilan ilac sisteminin biIm tarafimizdan hazirlanmasi zor gibi bu konuda hazir ilaclarin da yazilmasi daha yarar sagliyacakti… tesekkurler..

   Yanıtla

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.