Ödem

 • 2 Kişi yazmış Siz de Sağlık Sorunlarınızı Yazın
 • Hemen hemen herkes hayatının bir döneminde, vücudundaki şişliklerden, ayaklarının, bacaklarının, ellerinin şişliğinden şikayet eder. Çoğu zaman geçici olan bu vücut şişkinliğine ödem denir.

  Ödem Nedenleri Sebepleri nelerdir?

  Ödemin tıbbi açıdan açıklaması ise bedendeki dokuların arasında sıvı birikmesi olarak ifade edilir. Ödem bazen hipertansiyon, kalp, böbrek, karaciğer ve tiroid bezi hastalıkları durumunda da ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanında sürekli kullanılan bazı ağrı kesici ilaçlar, kortizon içeren ilaçlar vücutta ödeme sebep olabilir. Çok fazla tuz tüketimi, adet dönemi öncesi, ödemin en çok görüldüğü durumlardır.

  ödem tedavisi

  Herhangi bir hastalık yüzünden gelişen ödem genelde göz çevresinde, bacaklarda, karın-göbek bölgesinde, ellerde hissedilir. Ayrıca uzun süreli devam eden ödem, kişide yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı gibi şikâyetlere sebep olur. Ödem olan bölgeye parmağınızla bastırıp çektiğinizde kısa süreli bir çukurluk meydana gelir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında, kesinlikle iç hastalıklar uzmanına gitmek gerekir. Ödem miktarı gün içinde farklılıklar gösterir.

  Sabah ödem çok az hissedilirken, öğleden sonra veya akşam saatlerinde ödem artmış olabilir. Bol hareket etmek ve temiz su içmekle ödem azaltılabilir. Gün içinde tuzlu besinlerden uzak durmak, bol su içmek, hareket etmek ödemi azaltıcı etkiye sahiptir. Bunun yanında taze ananas doğal bir ödem söktürücüdür. Bunun yanında kefir, yoğurt bağırsaklardaki iyi bakteri oranını artırarak bağırsaklardaki şişkinliği yok eder. Çay içine atılacak karanfil veya taze maydanoz, ödem söktürücü etkiye sahiptir. Karbonhidrat ağırlıklı besinlerden, yağ oranı yüksek kızartmalardan uzak durmak ödem önleyici etkenlerdir. Günde 2 litre temiz su içmek ödemi önlemek için çok etkilidir. Ödem önleyici veya ödem söktürücü diyet listesi için, uzman bir diyetisyene gidebilir ve size özel bir diyet listesi ile sağlıklı olarak kısa sürede ödemden kurtulabilirsiniz.

  4.8/5 (4 Reviews)

  Ödem” için 2 yorum

  • 14 Nisan 2019 tarihinde, saat 22:22

   ANJİONÖROTİK ÖDEM şimdi bu gibi hastalıklar daha önce başımıza gelmediği için bu konuda ne yapılmasını gerektiğini bilmiyoruz bunun için siirteki birkaç doktura söyledik tedavisi yok dedi bunun için değerli bir profesörümüz yani mesleğinde bu alanda yol kat etmiş bizi bu hastalık tedavisi için bilgilendirirse ALLAH rızası için beni bilgilendirsin şimdiden yardımcı olacak dokturlarımıza teşekür ederim

   Yanıtla
  • 13 Nisan 2019 tarihinde, saat 19:28

   merhabalar.benim boyun kısmımda şişlik oldu ve ortapedik bölümüne gittim.filim cekildi ödem oldugu anlaşıldı.ama doktor elinle iterek ödemi patlatı.şişkinlik indi.ama 1 ay sonra tekrardan aynı yerinde cıktı.doktorum eger aynı şekilde cıkarsa rahsızlık veriyorsa ameleyatla alına bilir diye bilgi verdi.sizce bu durumda cidi bir sorun cıkarmı..ve rahsız ediyor karşıdan bakılınca kemik gibi görünüyor..sizce ne yapmalıyım.

   Yanıtla

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.