Nefrotik Sendrom

 • 8 Kişi yazmış Siz de Sağlık Sorunlarınızı Yazın
 • Nefrotik Sendrom Nedir?

  İdrar yolu ile vücuttan proteinin fazlaca atılması anlamına gelmektedir. Gerekli olan proteinde atıldığından kandaki protein oranı azalır, el ve ayaklarda şişme ile kolesterolde yükselme olur. Her yaşta görülebilen bu hastalık on bin kişide bir yaşanır. Böbrek hastalıklarının sonucu olarak oluşabilmektedir. Böbrek hastalarının hastalıklarını sürekli kontrol altında tutmaları gerekmektedir.

  Nefrotik Sendrom Hastalığının Sebepleri Nelerdir

  Genel olarak böbrek glomerüllerinin hasar görmesinden kaynaklanmaktadır. Glomerül kandaki fazla suyu ve atık maddeleri mesaneye aktaran ince damarcıktır. Normalde belli miktarda protein atılırken Nefrotik sendrom hastalarında bu durum farklıdır ve daha fazla protein atılımı olur.

   

  Nefrotik Sendrom

  Nefrotik Sendrom Hastalığının Belirtileri Nelerdir

  Ödem görülmeye başlanır ve bu ödem önceleri hafif seyrederken zaman içerisinde fazlalaşmaya başlar. İdrarda kan görülür. İştahsızlık, beniz solukluğu, ishal, solunumda bozukluk, yüksek tansiyon, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve kanın pıhtılaşması gibi belirtileri vardır. Kişiden kişiye göre değişiklik göstererek farklılıklar meydana gelir.

  Nefrotik Sendrom Hastalığının Tedavisi

  Tedavi şikayetlerin azaltılması ve önlenmesine dayanmaktadır. En önemli tedavi protein çıkışını engellemek olacaktır. İlaç tedavisinin yanında farklı önlemlerde alınmalıdır. Tuz azaltılmalı, tansiyon ve idrar söktürücü ilaçların kullanılması gerekilir. Bunun yanında bağışıklık sistemi çok zayıflayacağı için pnömokok bakterisine karşı aşı yaptırılır ve korumaya sağlanır.

  4.8/5 (5 Reviews)

  Nefrotik Sendrom” için 8 yorum

  • 18 Nisan 2019 tarihinde, saat 17:03

   slm arkadaşlar benim de 26 aylık kızım var 3 ay önce nefrotik sendrom teşhisi kondu……… kullanıyoruz.yanlız tekrarladığı için pazartesi aylık damar yolundan verilecek ilaca geçiyoruz.ne kadar sürecek bilinmiyo.ama geçeceği söyleniyor.allah herkese acil şifalar versin

   Yanıtla
  • 18 Nisan 2019 tarihinde, saat 10:08

   mrhaba benımde 3.5 yasında kızım var ve 2 yıldır bu tedavıyı goruyoruz tam bıttı derken sıl bastan yenıden baslıyor hap kulanıyor hemen sısyor bırakınca cocuk gerı zayıfllıyor bu hapta buyume bozuklugu yapıyormus gelısımı durduruyormus allah herkese sıfa versın

   Yanıtla
  • 17 Nisan 2019 tarihinde, saat 17:24

   s.a arkadaşlar bende de 1,5 yaşından beri 4 kez tekrarlamış oldumğum nefrotik sendrom rahatsızlığım var şuan 20 yaşındayım ve şimdi yine askerdeyken tekrarladı.bu hastalıkta tamamen kendine dikkat etmelisin sitresten , perhiz kullanımına , su tüketimine ve maydonuz suyunun bende faydasını gördüm…sürekli tekrarlanabilir bi rahatsızlık olduğundan tahminim tamamen kurtuluş nakil…ALLAHIM hastalara acil şifalar versin (amin)

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 20:08

   selam arkadaşlar ben bundan 3 sene önce kardeşime donör olmak için çapaya gittim ama bende protein kaçağı olduğunu tedavi olmassam aynı duruma düşeceğim söylendi ama bende 3 senedir en ufak bir rahatsızlık belirtisi yok,bu ne zaman başlar acaba yada yanılma ihtimalleride varmı,benim tedaviye nereden başlamam lazım herkese selamlar teşekkürler.

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 16:54

   Arkadaşlar ömür boyu süren bir tedavi değildir bu hastalık . Ancak uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç vardır . Enfeksiyondan soğuk algınlığından kalabalık yerlerden çorapsız gezmekten stres yapmaktan yorulmaktan proteinsiz beslenmekten tuzlu yenmekten doktorunuza danışmadan aşı yaptırmaktan her hangi bir ilaç kullanmaktan yada başka bir doktora başka bir hastalık için gittiğinizde nefrotik sendrom hastası olduğunuzu söylememenizden kesinlikle kaçınmalısınız . Sizin diyalize girme yada nakil olabilme ihtimaliniz var mı bilmiyorum ama benim kardeşimin son tedavi aşaması artık başka tedavisi yok . Nakilde olamıyor diyalizede giremiyor bir tek bu yukarıda saydıklarımla hastalığıyla mücadele ediyor ve dikkat edildikçe ilaç dozu + kullandığı ilaçlar azalıp kesilebiliyor . Sormak istediğiniz varsa ben burdayım . Sağlıcaklakalın …

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 22:37

   merhaba
   benim yiğenim fin tipi cojenital nefrotik sendromlu olarak doğdu.şu an 14 aylık bu aşamaya kadar 13 farklı ilaç içerek hayata tutundu hep 8-10 kilo olması için uğraştık şu an 8,5 kiloda Kayseri den Atalya ya nakil için gittiler çünkü artık ilaçlara yanıt vermez oldu.Antalya daki profesörler durumu izah eden bir rapor hazırlayıp sağlık bakanlığına gönderdiler . raporda bu hastalığın ilk 1 yıl içinde hastayı öldürdüğü ,hastanın böbrek yetmezkiği aşamasına gelmeden nakil olması gerektiği ve daha birçok acil nakil gerektiren durum olduğunu bildirdikleri halde 3 yetkiliden ikisi onay verdi 1 kişi onay vermediği için acil kadavra listesine alınmadı.ilk 1 yılında ölümle sonuçlanan bu hastalığa rağmen hayata tutunmayaçalışan bu çocuk için lütfen elinizden gelen bir şey varsa yardım edin

   Yanıtla
  • 14 Nisan 2019 tarihinde, saat 15:04

   merhaba bende romotoit artit var bende 15sene oldu bu hastalığım bunun sırasında böbreklerde pureteyin var hangi doktora gitsem gideyim iyi olmuyor acaba puroteyin icin bitki varmıdır artık bu hastalıktan biktım ama bunada şukurler olsun varsa yazın.

   Yanıtla
  • 14 Nisan 2019 tarihinde, saat 10:43

   ben 8 aydır nefrotik sendrom hastasıyım 4 defa hastaneye yattım ama hala bira değişiklik yok

   3. yattığımda böbrek biopsisi oldum sonucu FSGF çıktı kontizon tedavisi kullanıyodum ama onu kestiler

   lütfen bi çare bulunuz hepinize geçmiş olsun

   Yanıtla

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.