Mitral Kapak Yetmezliği

 • 20 Kişi yazmış Siz de Sağlık Sorunlarınızı Yazın
 • Mitral Kapak Yetmezliği Nedir?

  Kalpte dört tane kapak bulunmaktadır. Bunlardan biriside mitral kapaktır. Kalbin sol tarafını ikiye bölen bir kapaktır. Mitral kapak yetmezliği kalbin içinde mitral kapağın kapanma sorunu yaşaması anlamına gelir. Kalp kan pompaladığı zaman mitral kapak eğer kapanmazsa var olan kan sol karıncığa doğru geri yönelim yapar.

  Mitral Kapak Yetmezliği Nedenleri

  Kalp kapağı yetmezliği yaşayan kişilerin çoğu mitral kapak ile ilgili sorun yaşamaktadır. Mitral kapak zayıflayabilir ve hasar görebilir. Buna etkenlerden bazıları da geçirilen hastalıklardır. Mitral kapak yetmezliğinde vücuda yeteri kadar kan ulaşamaz. Bu nedenle bu açığı kapatmak adına kalp çok daha fazla hareket etmeye başlar. Zamanla ritimlerde ciddi değişiklikler oluşur. Doğuştan gelen bir sorun değildir. Kadınlarda yüzde altı oranında görülmekle birlikte erkeklerde bu oran daha düşüktür ve yüzde üç oranında görülmektedir. Fakat yaş ilerledikçe kadın ve erklerde görülme sıklığı fazlalaşır ve yüzde yirmi gibi rakamlara çıkabilmektedir. Romatizmal kalp hastalarında mitral kapakta kalınlaşma ve sertleşip küçülme gibi sorunlar yaşanmaktadır. Ve buna neden de hastalığın ta kendisidir. Aynı zamanda ailesinde damar sertliği, hipertansiyon ve bağ dokusu rahatsızlıkları geçiren bireylerde görülme yüzdesi artmaktadır. Bu kişiler risk altındadır. Bunların yanında dört aydan fazla iştah kesici diyet ilaçlarını kullanmak da riski arttıran unsurların içindedir.

  Mitral Kapak Yetmezliğinden Korunma

  Romatizmal ateş riskine karşı hemen bir tedavi programı ayarlamak çok önemlidir.

  Mitral Kapak Yetmezliği

   

  Mitral Kapak Yetmezliği Belirtileri

  Hastalık ilk zamanlarda belirti vermez. Belirti alındığı zamanlarda hastalığın ilerlemiş olduğu ortaya çıkar. Kişide yorgunluk halsizlik ve sersemlilik hali mevcuttur. Aynı zamanda hissedilen bir çarpıntı meydana gelmektedir. Nedensiz öksürük ve basit egzersizlerde bile nefes darlığı yaşanmaktadır. Bu nefes darlığı aynı zamanda yatarken de oluşmaktadır. Özelliklede gece uykusunda sıkça idrar yapma ihtiyacı duyulur. Dinleme yapıldığında kalptan her nefes alış verişte hırıltı duyulur. Ekokardiygram, transözafajial ekokardiyogram, dopler, MR, kardiyak katater incelemesi yapılarak kapak incelenir. Bunun sonucunda eğer sorun varsa kapakta kalınlaşma ve anormal bir durum gözlenir. Aynı zamanda kanın geri kaçtığı vücuda verilmediği de ortaya çıkar.

  Mitral Kapak Yetmezliği Tedavisi

  Belirtiler çok şiddetli ise hastanede kalmak gerekmektedir. Cerrahi yöntem ile kapak değiştirilebilir veya düzeltilebilir. Fakat her hastaya cerrahi müdahale uygulanmamaktadır. Eğer hastanın hayatı tamamen etkilenmişse ve durum kötüye gidiyorsa müdahale uygun olur. Tanı konulan kişilerin sürekli doktorları ile iletişim halinde olmaları aynı zamanda kontrollerini aksatmaması gerekmektedir. Bazı hastalara kalp ritimlerini düzenleyen ve damar genişletici ilaçlar verilemektedir. Kalpte pıhtı oluşumuna engel olmak adına ek ilaç takviyeleri yapılmaktadır. Bunların yanında tuzu azaltılmış besinler tüketmek ve diyet uygulamak önemlidir. Zorlanma olduğu anda yapılan egzersiz bırakılmalıdır.

  4.7/5 (6 Reviews)

  Mitral Kapak Yetmezliği” için 20 yorum

  • 18 Nisan 2019 tarihinde, saat 05:45

   merhaba ben nuran 10 ay önce kardiyolojiye gittim.mitral yetmezlik olduğunu söyledi.ama tedavi vermedi.sol göğsüm ve sol kolum devemlı ağrıyo arkalarıma vuruyo çarpıntım var,kendimi güçsüz ve halsiz yorgun hissediyorum.araştırmamda ölüm riski varmış .ne yapmalıyım..ayrıca nodüllü tiroğit hastasıyım.tedavi görüyörum.bana ne önerirsiniz.teşekkür ederim.

   Yanıtla
  • 17 Nisan 2019 tarihinde, saat 01:11

   merhaba ben 46 yaşındayım ve 30 yaşlarımda ağır derecede bi romatizma geçirdim ve bu romatizma sonucu 3 kalp kapağımdada hafif derecede yetmezlik olduğu söylendi son 2 sendir kış aylarını öksürük sebebiyle çok zor geçiriyorum geceleri nefes darlığı yüzünden uyuyamıyorum şu anda tansiyon ilacı kullanıyorum …….. adlı ilacı kullanıyorum çok doktora gittim ama ne bir takip ne de bir ilaç yazan oldu bu hastalığın kesin bir tedavisi var mı ve bu hastalık öksürüğü tetikler mi?bilgilendirirseniz seviniriz.

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 22:25

   merhaba ben 46 yaşındayım ve 30 yaşlarımda ağır derecede bi romatizma geçirdim ve bu romatizma sonucu 3 kalp kapağımdada hafif derecede yetmezlik olduğu söylendi son 2 sendir kış aylarını öksürük sebebiyle çok zor geçiriyorum geceleri nefes darlığı yüzünden uyuyamıyorum şu anda tansiyon ilacı kullanıyorum serperil plus adlı ilacı kullanıyorum çok doktora gittim ama ne bir takip ne de bir ilaç yazan oldu bu hastalığın kesin bir tedavisi var mı ve bu hastalık öksürüğü tetikler mi?bilgilendirirseniz seviniriz.

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 20:31

   Şu an 29 yaşındayım. 7 Yaşında 3-4 derece mitral yetersizliği teşhisi kondu. Hareketsiz ve kısıtlamalarla dolu, bol penisilinli yıllar geçirdim. 19 yaşımdan beri hastalığın seyri 2-3 derece MY şeklinde. Doktor senede bir kontrole gelmemi, günde 1 adet …… almamı söyledi. Tüm hareketleri yapabileceğimi ama çok fazla zorlamamam gerektiği bilgisini verdi. Hastalığı çok ciddiye almıyordum ama yazıyı okuduktan sonra özellikle geri kaçan kanın yol açabileceği organ hasarlarını gördükten sonra kaygılanmaya başladım. Doktorlar çok açık konuşmuyorlar, sadece kontrole gel demekle yetiniyorlar.

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 17:19

   Merhaba.Ben 10 yaşındayken akut eklem romatizması geçirdim. 18 yaşıma kadar aylık penedur tedavisi oldum.Yinede maalesef 1.derece mitral kapak yetmezliği gelişti.Şuan 30 yaşındayım. arada baktırdığımda, doktorlar 1.derece seninki, çok önemli değil diyorlar ve herhangi bir tedavi uygulamıyorlar.ama korkuyorum daha kötü bir durum gelişir mi diye. bu durumda ne gibi önlemler almam gerekir?

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 13:47

   50 yaşındayım,15 yıldan beri her dakika nefes yetersizliği yaşıyorum, daralıyorum, Kardiyolaji bölmde , bende , 1.derece mitral kapak yetmezliği ve DİAstolik fonksiyon varmış, Acaba nefes darlığımın sebebi bunlarmı? Soğuk havalarda çok çabuk hastalanıyorum, öksürüyorum, balgamımdan kan geliyor, gitmediğim bölüm kalmadı, binlerce ilaç kullandım ama Solunum yetersizliğim geçmedi, lütfen bana yardımcı olurmusunuz.(sigarayı 16 yıl önce bıraktım)

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 12:10

   ahsen kız arkdasım su an 23 yasında.yani senle yaşıt we doğuştan kalp kapakçıgında aralık oldugunu 2 yıl önce bi derin üzüntü sonrasında bayıldıktan sonra tahlilerde öğrenmiş..tabi o zaman beraber deildik…benleykende bi kaç üzüntü geçirdi we aralık dahada arttı..ve sonunda gecen hafta ameliyat oldu ankarada..su an hala yoğun bakımda…durumu kritik..hergün dua ediyorum..yapay kalp kapakçığı ameliyatı olanlarla görüşmedim..ama sıgır yada domuz kapakçıgından nakil olanlar ancak 10 yıl idare ediyormuşş..netten okudum…bi hastaya konya meram üni. de kendi kalp zarında kapakçık yapmışlar….rahatsızlıgına dikkat et..bi an önce ilgilen..ve asla üzülme…ve kimseylede su an için birliktelik yaşama…erkek arkadas out yani…Allah yardım etsin herkese..sifalar….Rabbim den.

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 10:05

   merhba bn 22 yasındayım..4 sene once dhılıye doktoruna sıkısma sıkayetyle muayene oldum o bna kalp kapkcıgnn bırınde gewseklık war zyıf we uzun boylularda dgustan olan bısı dedı cıddı bı hastalık dgl demıstı smdı sıkısmalarım ara ara oluo kalp doktruna gttım stresten psıkolojık dedı..bıkac aydr ara ara kalbmde bıanda bı harektlılık oluo bu bnde korkuo neden oluo we o anda nefesm kesılck gbı oluo.halsızlesıorum bıanda.bu neden oluor?mıtrl kapak gewsemesınn blırtılerıne baktım baygnlık hıssı darlma faln yazıo…bunlr bnde ara ara oluo.neyapmam gerekıo?tedawsı warmı yardımcı olursnz sewınırım

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 22:30

   nedense bu internette hep işin ucunu ölüme dandırıyorlar.sağlam insanın bile morali bozuluyor.bir doktorun dediğini diyeri onaylamıyor.bende orta dereceli mitrarkapak darlığı var 1986 da ameliyat oldum romatizmaya bağlı.hiç bir şikayetim yok 9 ay önce kontrol amaçlı eko çekildim doktor sınırdasın süreci izleyelim dedi …… ve …….verdi 1 hafta önce aynı hastanenin başka bir doktorunda kontrol oldum 9 ay önceki eko yabakıp comadon kullanmalısın riskli hastasın dedi kullanmaya başladım hiçbir şikayetim yokken kendimi piskolojik olarak çökmüş hissediyorum.ameliyat edin diyorum yok gerek yok daha çok erken diyorlar ne yapacağımı bilmiyorum comadonun sa çok yanetkileri var
   işin açık çası insanı aptallaştırıyorlar.saygılar.

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 21:05

   İyi günler.Ben 29 yaşındayım ve 3. derece mitral yetmezliğim var çok azda darlık görünüyor.Genelde halsizlikten şikayetciyim ve sürekli ayaklarım ödem yapıyıyor.Hamilelik düşünüyorum tehlikelerini öğrene bilirmiyim

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 20:47

   mrb ben 22 yaşınyım ve mıtral kalp kapakçığı yetmezliği nedeni ile askerliğe elverişli değil raporu aldım bu rapora ıtıraz edebılırmıyım ve bu hastalık ne derecede vucudu ve diğer organları etkıler cevap beklıyo olcam ıyı gunler

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 19:28

   mrhb 24 yaşındayım 18 yaşındayken kalp rahtsılıgından dolayı hastneye gitmiştim bi kaç testen sonra KALP KAPAKÇIĞINDA MİTRAL KAPAK YETMEZLİĞİ olduğunun teşihis verildi ara ara sorunlar olada idare ediyodum ama bu son zamanlarda gogus bolgemde belirsiz bi ağri arda sol kolda uyuşma sureklı balgam gece yatmdan once uzanırken baş donmesı mıde bulantısı yaklaşık 1 kaç dakıka suryor geçen gece vucudumda sebebsız yere kaşıntı oldu uyamadım uzanırken 1 kaç kere başım seri bi şekilde titreme ve sol kolumun tamamında uyuşma oldu acile gitim ekg çekıp bişey yok dedı ritim bozuklugu sadece ve eve gönderdi yapmam gerken için bilgilendirseniz sevinirim tşkrlr saygılar

   Yanıtla
  • 14 Nisan 2019 tarihinde, saat 11:26

   yaşım 27 bundan 15 yıl once googus agrısıyla hastaneye gıttım ve bende ufurum oldugunu söyledıler ama ilaç tedavısı uygulanmadı. arda zaman zaman agrılarım oldu şimdi ise 9 aydır kontollerım oluo 9 ay once eko cektırdım bende mıtral yetmezlığı 3. derece oldugunu soyledıler amelıyat olmam gerekıyormuş fakatt bunun en son derecesı 4.dereceymiş 4. dereceye ne zman gelecegın bılemedıklerı ıcın amelıyat etmıyorlar…. Bu 4. dereceye ulaşması 6 ay ıcınde de olabılırmış 1 sene sonrada hatta 40 / 50 yaşına kadarda 3. derecede kalabılme ıhtımalı oldugunu da bu hastalıgımla ılgılı benı bılgılendırırsenız sewınırımm SAYGILARIMLA…..

   Yanıtla
  • 14 Nisan 2019 tarihinde, saat 10:34

   ben 36 yaşındayım.bende aort yetmezliği var.19yaşımda bana bu teşhis konuldu hemen ilaç tedavisine başladım.penadur hariç diğerlerini yaklaşık 6-7 ay kullandım.başka doktora gittim bunlara gerek olmadığını söyledi.27-28 yaşıma kadar penisilin kullandım.bulunduğum ildeki acil servislerde ,sağlık ocaklarında ve özel hastanelerde bu iğneyi her ay düzenli yaptırdım.zamanla bu merkezler çok riskli olduğu için yapmak istemediler bende bıraktım.2yıl öncesine kadar gittiğim rutin kontrollerde aort 55mm kadar olduğu hemen ametiyat olmam gerektiği söylendi.ben kendimi o kadar hasta hissetmiyorum.uzun yol yürürüm,yokuşu çıkarım,3.kata kadar merdivenleri hızlı çıkarım.şimdi 2 yıldır kontrollere de gitmiyorum.çünkü kendimi kötü hissetmiyorum.bütün ev işlerimide rahatlıkla yapıyorum.sadece çok sinirli ve üzüntülü zamanlarımda kalp çarpıntısı oluyor.bazende normal sakın zamanlarımda kalbin duruyor gibi hissediyorum öksürme hareketi yapınca geçiyor.ayrıca arada bir dizlerimden aşağısı ödem oluşuyor.ameliyatı ne zaman olmalıyım?bana yardımcı olursanız sevinirim.

   Yanıtla
  • 13 Nisan 2019 tarihinde, saat 19:30

   merhaba. ben 8 yaşında akut romatizmal ateş geçiridm. şu anda penicsilin tedavisi görüyorum. mitral yetmezlik var. böbreklerim sık sık taş düşürüyor ve zaman zaman ağrı oluyor bu hastalığa bağlı olabilir mi ?

   Yanıtla
  • 13 Nisan 2019 tarihinde, saat 19:12

   33 Yasindayim…Bundan 15 ay TİA sendromuyla hastaneye başvurdum…Mitral kapak yetmezliği söylendi…
   1saat bir süre zarfında konuşmakta ve cümle kurmakta güçlük çekmeye başladım…yarı bilincim kayboldu…

   Bu kriz ile birlikte göğüs ağrılarım gun gun artmaya basladi…sırtımın sol tarafinı, sol boynumu ve sol kolumu ekşimen yogun bir ağrı almaya başladı…30 gunün 15 gunü yogun bir sekilde yasamaya başladım… Bu ağrılar hatta eklem yerlerimde ve özelliklere kemiklerde yoğunlaşmaya başladı…

   Bu durumda ne yapmamı önerirsiniz?

   Yanıtla
  • 13 Nisan 2019 tarihinde, saat 17:56

   benim 4 yaşında bi kızım var 1,5 sene önce hafif mitral yetersizlık olduğunu söyledi doktorlar. yılda 1 kontrole çağırdılar,ilerde ki zamanlarda düzelme de olabilir kötüye de gidebilir dediler ama yapılıcak bi tedavide yok diyorlar.ne bir ilaç ne bi tedavi ye gerek yok diyorlar beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim çok tedirginim şimdiden çok teşekkürler.

   Yanıtla
  • 13 Nisan 2019 tarihinde, saat 16:25

   hocam ben 21 yaşındayım bende my1 varmış beni rahatsız edenh herhangi birşey yok yanlız bu nedir yani sonucu ne olur ne yapmam gerekiyo benim hayatımı ne yönde etkiler bilgileriniz için teşekkür ederim

   Yanıtla
  • 13 Eylül 2013 tarihinde, saat 00:34

   bende kalpten ameleyat oldum gecen ay doktora bas vurdum doktor ünemlı birşeyin yok dedi am cok sızıntım var kesın tanıda romatizmak mıtral yetmesızliyi yazmıstı ne yapmam lazım

   Yanıtla
  • 17 Haziran 2013 tarihinde, saat 19:15

   mitralkapak yetmezliği teşhisi koydu doktor teşhiste a harfi var sıkıntı olurmu genel sağlıktaramasında hepsi iyi bi bu böyle geldi

   Yanıtla

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.