Migren

 • 2 Kişi yazmış Siz de Sağlık Sorunlarınızı Yazın
 • Baş ağrısı, ortalama her yüz insandan ikisinde görülen, çoğu zaman önemsenmeyen sağlık sorunlarından biridir. Şiddetli baş ağrısı olarak bilinen migren hastalığı, hayati tehlike teşkil eden bir hastalık değildir ancak hayat kalitesini düşüren bir hastalıktır.

  Migren atakları çoğunlukla kafanın tek bir tarafında hissedilen, zonklama diye tabir edilen şiddetli ağrı türüdür. Migren atakları arasında süre 4 saat ila 72 saat arasında değişebilmektedir. Migren atakları esnasında şiddetli baş ağrısı ile birlikte kusma, mide bulantısı, ışıktan rahatsız olma, sesten rahatsız olma gibi şikâyetler baş gösterebilir.

  Migren hastalığı sinirsel bir hastalık olarak görülmekte ve beyin içinde salgılanmakta olan serotonin türü salgıların azalması ile meydana geldiği düşünülmektedir. Kişinin yaşam kalitesini düşüren migren hastalığı, kişiyi atak esnasında iş hayatından, sosyal hayatından tamamen uzaklaştırır ve kişi karanlık, sessiz bir odada uyuma ihtiyacı duyar. Tedavi edilebilen bir hastalık olan migren hastalığı, kişiyi şiddetli baş ağrılarından yani hastalığın en büyük etkisinden kurtarır.

  Migren Kimlerde Görülür?

  Migren hastalığı kadınlarda erkeklere nazaran 3 kat daha fazla görülür. Aradaki bu yüksek farkın sebebi kadınların hormonal yapıları gereğidir. Migren görülme yaşı genelde ergenlik evresinde görülürken, 50 yaş üzeri insanlarda migren başlama vakası neredeyse yoktur.

  Migren sebepleri nelerdir?

  Migren hastalığının sebebi tam olarak bilinmese de genel kanı, beyin sinir sistemi ve beyin kan damarlarında bazı maddelerin değişimi ile alakalı olduğu konusundadır. Migrenin özellikle ergenlik dönemindeki kadınlarda birden ortaya çıkması ise kadınlarda o an için gelişmeye başlayan hormonların sergilediği değişimlerdir. Migren hastalığının nedenlerinden biride genetik etkenler olarak düşünülmektedir. Anne veya babasında migren olan bir kişinin, migren hastası olma ihtimali yüzde 40 ila 50 oranında olduğu belirlenmiştir.

  Migren Tipleri Nelerdir?

  İki farklı çeşit migren türü vardır. Bunlar:
  Basit migren.
  Klasik migren.

  Basit migren en sık görülen türüdür. Migren hastalarının yüzde yetmiş beşi basit migren hastasıdır. Basit migrende kusma çok ender rastlanırken, baş ağrısı tek taraflı veya iki taraflı olabilir.

  Klasik migren ise daha az bir kesimi oluşturur ve genelde ergenlik döneminde ortaya çıkar. Ancak ilk atak 40 yaşından sonra meydana gelerek 2 ila 6 saat süren şiddetli baş ağrıları oluşur. Hastanın görme bozukluğu yaşadığı, tek taraflı şiddetli ağrı duyduğu bilinir.

  Migrenin Belirtileri Nelerdir?

  Migren belirtileri arasında aşırı yorgunluk, sesten ve ışıktan rahatsız olma, mide bulantısı, kusma, sık sık idrara çıkma, kabızlık, huzursuzluk sayılabilir.

  Migren Atakları Ne Kadar Sıklıkla Gelir?

  Migren nöbetlerinin sıklığı tam olarak net değildir. Kişiden kişiye değişen migren nöbetlerinin zamanları bazen ayda bir kez yaşanırken, bazen ayda 2-3 defa yaşanabilir.

  Migreni Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

  Stresli yaşam tarzı, depresyon, aç kalma, susuz kalma, aşırı fiziksel aktivite sonucu ortaya çıkan yorgunluk, bitkinlik, boyun ağrıları, çene ağrıları, göz ağrıları, adet dönemi, gebelik, doğum kontrol hapları gibi etkenlerin migren üzerinde olumsuz etkileri olduğu düşünülmektedir.

  migren tedavisi

  Migren Tedavisi

  Migren tedavisi ile migren ataklarını önleme aynı anlama gelerek kişinin hayat kalitesini yükselmeyi amaçlar. Doktorunuzla görüştükten sonra doktorunuz gerekli görürse bazı tetkikler yapıp ilaç tedavi önerebilir. Bunların dışında migren tedavisi için kalabalık ortamlarda uzun süre kalmamak, çok fazla kafein tüketmemek, stresli yaşam tarzından uzak durmak, vücudu yoracak fiziksel aktivitelerden uzak durmak faydalı olacaktır.

  Ayrıca migren atağı başladığı zaman düz bir yatağa uzanmak ve baş ağrınızın olduğu yerlere buz torbası koymak, ışığı kapatarak sessiz ve karanlık bir ortamda dinlenmek, migren atağını daha çabuk atlatmanıza fayda sağlayacaktır.

  Başka Bir Kaynak:

  Migren, daha çok kadınlarda görülen belli bir sebebe bağlı olmayan, sık görülen bir tür baş ağrısıdır. Migren rahatsızlığı genelde benzeri şikayetler gösteren diğer rahatsızlıklarla karıştırılır. Örneğin akut sinüzit ile migren rahatsızlığı en çok karıştırılan hastalıklardandır. Aradaki farkı hekimler hastanın şikayetlerini dinleyerek, herhangi bir görüntüleme yöntemine gerek kalmadan migren teşhisini koyabilir.

  Migren genel itibariyle kafanın tek bir tarafında hissedilir ve söz konusu ağrı yüzün aynı tarafında şiddetli biçimde hissedilmeye devam eder. Migren ağrısı halk arasında migren nöbeti olarak ifade edilir ve ortalama 3 saat ile 3 gün arasında devam eden bir ağrıdır. Kişini bu süre zarfında yaşam kalitesi düşer, çoğu zaman yataktan çıkamaz hale gelir.

  Migren Belirtileri

  Migren atakları başlamadan önce bir kaç belirtli gösterir. Örneğin migren hastası olan bir kişi atak öncesinde ışıktan ve yüksek sesten rahatsız olmaya başlar. Sessiz ve karanlık bir odada uzanma isteği duyar. hasta merdiven iniş çıkışlarda, kısa mesafeli yavaş yürüyüşlerde bile aşırı yorgunluk hisseder. Migren atağı başladığında kişi, şiddetli baş ağrısının yanında zaman zaman mide bulantısı şikayetinde de bulunabilir.

  Migren Türleri

  Migren auralı veya aurasız olarak iki farlı çeşit ile ortaya çıkabilir. Kişi migren atağı sırasında gözlerinin önünde zig zaglar çizen parlak yıldızlar görmekten şikayet eder. 5 dakika ile 1 saat arasında sürebilen migren çeşitleri, yüz kısmında uyuşmalara, karıncalanma hissine sebep olabilir.

  Migren Tedavisi

  Migren tedavisi için, devamlı kullanılan ilaçlar, sadece migren atağı sırasında kullanılan ilaçlar, akupunktur tedavisi, migrene sebep olabilecek, soğuk hava şartları, sinir stres, çikolata tüketimini azaltmak gibi yöntemler kullanılabilir. Migren hastalarının kesinlikle sigara ve alkolden uzak durması, güneşin zararlı ışınlarına uzun süre maruz kalmamalı, gürültülü yerlerden uzak durmalı, aç kalmamalıdırlar. Ayrıca düzensiz uyku migreni en çok tetikleyen etken olduğu için, özellikle gece uykusunu en az 8 saat alması gerekir. Bazı kadınlarda regl öncesi ve regl döneminde regl ye bağlı olarak gelişen migren görülebildiği için, bu evrede megnezyum takviyeleri almak, migren nöbetlerine yakalanmamak için etkili bir yöntemdir. Kış mevsiminde dışarı çıkarken, başınızı soğuktan koruyacak bere kullanılması, yaz mevsiminde aşırı sıcaktan korunmak için de şapka veya şemsiye kullanılması hava şartlarına bağlı migreni engellemektedir.

  4.8/5 (5 Reviews)

  Migren” için 2 yorum

  • 18 Nisan 2019 tarihinde, saat 17:34

   merabalar ben ahmet 28 yasindayim yaklasik 10 yildir basim agriyo benim sorunum oruc tutamiyorum hemen basim agriyo uyku duzeni bozuklugunga basim agriyo agir koku sikinti bunlar oldugu zaman cok sikinti cekiyorum yardimci olursaniz cok duaciniz olurum yardimlarinizi bekliyorum.

   Yanıtla
  • 13 Nisan 2019 tarihinde, saat 18:17

   Benım boynumdan basıma daha sonra gozume yutkundugumda bogazımda dılımde dıslerımde sırtımdan bacagıma kadar agrıyo bu agrıların hepsı sol tarafımda oluyo ve ılac kullanmadıgımda ozellıkle sabahları mıdem cok bulanıyo benım gunluk yasantımı cok etkılıyo bu agrıların mıgrenden dolayımı oluyo anlamadım ve bunun ıcın hangı doktora gıtmem gerekıyo lutfen cevaplayın hayatım alt ust oldu bana yardımcı olun

   Yanıtla

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.