Meniere

 • 3 Kişi yazmış Siz de Sağlık Sorunlarınızı Yazın
 • Bir iç kulak hastalığı olan meniere, henüz sebebi tam olarak tespit edilmemiş olsa da, iç kulakta bulunan sıvının yüksek basınca ulaşması ile ortaya çıktığı düşünülmektedir. Şiddetli baş dönmelerinin en büyük sebebi olarak bilinen meniere hastalığı, genelde tek kulakta görülürken bazı vakalarda iki kulakta birden görülebilir. Erkek ve kadınlarda eşit oranda görülen meniere hastalığı, genelde 20 ila 50 yaş arası kişilerde daha sık görülür.

  Meniere belirtileri nelerdir?

  Birkaç saniye süren şiddetli baş dönmesi.
  İşitme kaybı
  Kulak çınlaması
  Kulak uğuldaması
  Mide bulantısı
  Kulakta dolgunluk hissi (yüksek rakımlı yerlerde hissedilen kulak dolgunluğu benzeri)

  Meniere hastalığının en büyük şikayeti şiddetli baş dönmesidir. İç kulak hastalığı ile ortaya çıksa da merkezi sinir sistemi bozukluklarında meydana gelir. Birkaç saniye süren şiddetli baş dönmeleri, gün içinde ataklar halinde yaşanabilir. Akabinde gelişen mide bulantıları kişinin diğer şikayetleri arasındadır. Baş dönmesi atakları, kişiyi günlük işlevlerini yapamayacak duruma getirebilir. Atak sonrasında kişi kendini yorgun hisseder ve uyuma ihtiyacı duyar. Kişi yüksek sesten rahatsız olmaya başlar.

  Meniere

  Meniere teşhisi

  Doktorunuza şikayetlerinizi eksiksiz ve tüm ayrıntıları ile anlattığınızda kolayca teşhisini koyacaktır. Doktorunuza meniere teşhisi için önceden geçirmiş olduğunuz frengi, kabakulak, kulak operasyonları gibi durumlarınız varsa söz etmeyi ihmal etmeyin. Bunun yanında varsa şeker hastalığınız, trioid hastalığınız doktorunuza aktarın. Doktorunuz size gerekli tahliller, denge testleri, uygulayarak teşhis koymaya çalışacaktır.

  Meniere tedavisi

  Meniere tedavisi için son derece etkili egzersizler tavsiye edilir. Gün içinde düzenli olarak yapılan bu egzersizler meniere tedavisinde çok olumlu sonuçlar verir. Doktorunuz size bu egzersizleri gösterecektir. Bunun yanında mide bulantısı ve baş dönmesi için ilaç verecektir ve bu ilaçlar da son derece faydalıdır. Kafein, alkol ve sigarayı bırakmanızı önerecektir.

  Stresli yaşam tarzından uzaklaşmanız, gece uykusunu mutlaka en az 8 saat almanız meniere tedavisi için çok yararlıdır. Genelde bu etaplardan 1-2 hafta sonra hastalığın şiddeti azalarak yok olacaktır. Ancak buna rağmen hala devam ediyorsa operasyon düşünülebilir. Fakat bu duruma çok gereke kalmadan çoğu vakada hastalık geçmiş olur.

  Meniere” için 3 yorum

  • 28 Şubat 2015 tarihinde, saat 20:54

   Acaba denge kaybı ve ayakta hiç duramama durumu Vertigo’dan gelebildiği gibi kas zayıflığından veya değişik kemiklerde var olan kireçlenmelerden ileri gelebilir mi? Oturmakta iken ağrılar haricinde sorun yok. On beş gün önce baş dönmem olmadan yere düştüm. Sırtımı incittim ama kırık yokmuş. Sayın Doktorum … iğneleri yaptırdı. Kronik olan ve yıllardır değişik ilaçlar sayesinde yaşamımı sürdürebiliyorum. Ama bu denge kaybı her yönden normal bir kişi gibi hareket etmemi engelliyor; çünkü ne yardımsız evde yürüyebiliyorum ve asla dışarı çıkabiliyorum. Yaşım seksen beş, kan testleri T.S.H yüksekliği haricinde hepsi normal. O kadar Karışık yazdım ki sizleri yormaktan başka bir şey yapmadım ve bunun işin çok özür dilerim . Saygılarımla

   Yanıtla
  • 24 Şubat 2014 tarihinde, saat 06:37

   bu menier ne berbat bşr hastalık anlayamadım hayat kalitenizi berbat ediyor eşim 60 yasında bu 3. atak ama anlıyamıyorum herseyi yanlıs anlıyor çook gergin ve alıngan sadece kendisi değil tüm ev halkı etkileniyoruz doktorumuzla irtibattayız hemen geçmez diyor 3 çesit ilac kullanıyor aynı zamanda seker hastası önerilerinizi bekliyorum saygılar

   Yanıtla
  • 02 Eylül 2013 tarihinde, saat 18:31

   ilkdefa içimi rahatlatan moral veren meniere hastalığı için faydalı bir bilgiye rasladım.Teşekkürler

   Yanıtla

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.