Lenf Bezi

 • 14 Kişi yazmış Siz de Sağlık Sorunlarınızı Yazın
 • Lenf Bezi Nedir?

  Damarların üzerinde yer edinmiş cisimciklerdir. Korteks ve medulla adlarını alarak iki ayrı gurup oluştururlar.

  Lenf Bezi Büyümesi Nedir?

  Lenf bezlerinde oluşan şişlikler savunma mekanizmasından kaynaklıdır. Vücut savunma mekanizması iyi durumda ise şişlik olarak kendini ifade eder. Bunun yanında ciddi bir hastalık belirtisi olabileceği de unutulmamalıdır. Kulak altında ve boynun iki tarafında oluşan şişlikler enfeksiyon habercisi olabilmektedir. Koltuk altında, boyunda ve kasıkta gerçekleşen şişmelerin içeriğinde ise beyaz kan hücreleri ve antikorlar ile dolmaktadır.

  Lenf Bezi Şişliklerin Hangi Hastalıkları İşaret Etmektedir?

  Orta ve dış kulakta oluşan enfeksiyonlar nedeni ile lenf bezlerine şişme görülebilmektedir. Boynun arka kısmında şişme görülüyorsa eğer alman kızamığı adını verdiğimiz isiliği andıran kızarıklıklar halinde görülen bir hastalık olabilir. Hamileler için geçirilmemesi gerekilen bir hastalıktır. Kasık fıtıkları da şişliklere neden olur. Yumuşak dokulu bir şişkinlik hakimdir. Tükürük bezleri genel olarak kabakulak rahatsızlığı ile şişmektedir. Tüm bunların yanında toxoplazma adını verdiğimiz ve kedi ya da köpek gibi canlıların dışkılarında barınan mikropların insan vücuduyla buluşması da söz konusu olabilir. Toxoplazma hastalığı ateşli ve halsizlik yaratan bir hastalıktır. Beze oluşmasına neden olmaktadır.

  Lenf Bezi Kanseri Nedir?

  Lenf bezi kanserinin bir diğer adı lenfoma’dır. İki türü vardır. Çok ender görülen bu türlerde önemli olan nokta erken teşhistir. Tedavi bu sayede daha hızlı işlemiş olur ve çok ciddi anlamda başarılı sonuçlar doğurmaktadır. Lenfoma dalak, karaciğer, bağırsak ve önemli kan damarlarının etrafında gelişmektedir. Hodgikin ve hodgikin- dışı olmak üzere ikiye ayrılır. Farklı yaş guruplarına hitap ederler. Hodgikin- dışı lenfoma iki yaşının altında çocukları etkilemektedir ve zamanla yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar. Tedavi edilmezse lenfosarkom dediğimiz en kötü halini almaktadır. Hodgikin lenfomasın da ise etkilenen yaş gurubu otuz ve elli yaşları arasında olan bireylerdir.

  Lenf Bezi

   

  Lenf Bezi Kanseri Nedenleri Nelerdir

  Yıllar önce lenf bezi kanserine neden olan etkenin virüs kökenli olduğunu savulmaktaydı. Fakat artık bu görüş değişmiştir ve yerini dolduracak her hangi bir görüş öne sürülememiştir.

  Lenf Bezi Kanseri Belirtileri Nelerdir

  Hastalık ilk zamanlarda sinsi olarak ilerlemektedir. İlerleyen zamanlarda ise yorgunluk, güçsüzlük, iştahsızlık ve takiben zayıflama gibi belirtiler olmaktadır. Şans eseri de hasta lenf bezlerinde bir değişiklik olduğunu hissedebilir. Hodgikin türünde ilk başlarda tek bir alandaki lenf bezleri hedef alınmasına karşın ilerleyen aşamalarda dalak ve karaciğer de kanserden etkilenmektedir.

  Lenf bezleri ağrı yaratmaz fakat çok fazla sertlerdir. Aynı zamanda deri yüzeyine yakın olmayabilir. Örneğin kalp ana atardamarı etrafında oluşmuşsa gözle görülür hiçbir belirti olmamaktadır. En önemli belirtilerinden birisi de uzun süreli seyreden daha sonra normalleşebilen yüksek ateştir. Alkol alımında da nedeni belirlenememesine rağmen genel olarak lenf bezlerinde kaşıntı ve boyun ağrıları olabilmektedir.

  Hastalığın ilerleyen zamanlarında yapılan testlerde kansızlık gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında özel olarak kan mikroskop ile incelemeye alındığında hastalıklara karşı savaşan akyuvar hücrelerinin sayısında değişiklik olmadığı ve buna rağmen şekillerinde farklılık olduğu görülmektedir. Hodgikin ve hodgikin- dışı kanserler birbirinden bu fark ile ayrılmaktadır. Eğer deriye yakın olmayan bir lenf bezi kanseri mevcutsa belirlenmesi güç olur ve sadece göğüs filmi ile anlaşılabilir ki bu da büyük bir tesadüf eseridir.

  Lenf Bezi Kanseri Tedavisi

  Her kanser türünde olduğu gibi lenf bezi kanserinde de erken teşhis çok önemlidir. Hastalık ne kadar sürede ve nerelere yayılmıştır saptanması gerekmektedir. Deriye uzak olmayan lenf bezlerinde sorun varsa dalak ve karaciğere de bakılmalıdır. Bazen karın ve göğüs ameliyatı ile lenf bezleri alınabilmektedir. Lenfanjiografi denilen bir röntgen yöntemi ile kesin tanı konulmaktadır. Hastalığın evrelendirilmesinde dört bölüm vardır. Başlangıç döneminde ise ışın tedavisi uygulanmaktadır ve dalağın etkilenip etkilenmediği araştırılır. İleri dönemde ise ışın tedavisi ile birlikte kan kanserinde kullanılan ilaçlar verilmektedir.

  Lenf Bezi” için 14 yorum

  • 28 Nisan 2019 tarihinde, saat 08:57

   benimde karnımda bir şişme oldu karnım büyüdü böbrek rahatsızlığı geçirmiştim
   kortizon yüklenmiş onun içinde vücudumda ödem var bir türlü atamıyorum çok şişiyorum
   eğer cevaplarsanız sevinirim zuhal

   Yanıtla
  • 25 Nisan 2019 tarihinde, saat 19:51

   5 yaşında oglum 1 yıl önce lenf bezlerinden üniversite hastahanesinde ameliyat oldu,şimdi bezler hem çogaldı hemde büyümeye başladı sürekli tahliller yapılıyor fakat net bir tanıya varamadık bize yardımcı olurmusunuz. teşekkürler..

   Yanıtla
  • 24 Nisan 2019 tarihinde, saat 15:09

   sağ kolun dirsek üstünde fındık kadar önce iltihap sonra sıyaha dönmeye başladı doktor yedi sekiz senedir var dedi filimler rotgenlerde bişey çıkmayınca bugün aldırdık ve bize tümör olduğunu söyledi bu konu hakkında endîşeliyiz yorumlarınızı saygıyla rica ediyoruz

   Yanıtla
  • 18 Nisan 2019 tarihinde, saat 15:53

   iyi günler ben haziran ayında guatır ameliyatı oldum dışarıdanda oldukça belirgin ve büyük bir guatırdı bu doktorum guatırı lenf bezimin ürettiğini ve lenf bezimi de aldıklarını söyledi sonuçlarda temiz geldi yani geç kalınsaymış kanser riski varmış …… isimli bir ilacım var sürekli kullanmam gerekiyo ben düzenli kullanmıyorum hapı kullanmamam bi sorun çıkarırmı lenf bezimimin olmaması vücudumu nasıl etkiler birde 2 aydır korunmamama rağmen hamile kalmadım bununla bi alakası varmıdır var ise ne yapmamı önerirsiniz teşekkürler

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 09:31

   bebeğimin üst solunum enfeksiyon geçiriyor bademcikleri şişik bununla beraber lenf bezleride fazlaca şişmiş hastalığının ikinci gününde burnundan kan geldi bir yerlere vurup vurmadığını fark etmedik acaba bu hastalığın bir belirtisi veya ilaçlardan olma ihtimali olabilirmi cevap yazarsanız çok memnun olurum.

   Yanıtla
  • 13 Nisan 2019 tarihinde, saat 16:05

   merhaba.ben 24 yaşında bir bayanım.yaklaşık 2 haftadır sağ göğsümde ve kaburga civarında acıma hissdeiyordum önce kaburgsmı incittiğimi düşümdüm.daha somra göğsümde koltuk altımdankaburga kısmıma kadar uzanan damar şeklinde sertlik olduğunu gördüm.enfeksiyon doktoru lenf iltihabı ama cok atipik bir yerde dedi.sertlik iyice artıyor.doktor antibiyotik verdi.bu sertliğin devam etmemesi ve gitmesi için ne yapabilirim.zor durumdayım yardımcı olursanız cok sevinirim.cok kötü bir durum olabilir mi cavabınızı bekliyorum.simdiden tesekkürler

   Yanıtla
  • 01 Nisan 2018 tarihinde, saat 21:55

   Merhabalar bn 15 gun once gromus tumoru ameliyati oldum bu esnada tetkiklerde fark edilmeydn ameliyat esnasin 3 adet kanamali lenf nodu farkedilip alindi kanamali lenf nodu kotu biseymi arastiriyorum ama birde burdan yorum almak istedim

   Yanıtla
  • 12 Haziran 2014 tarihinde, saat 08:52

   akciğerde lenf bezi büyümesi 17ml de ise nasıl bir tedavi uygulanmalı ve hastalık derecesi nedir ?

   Yanıtla
  • 22 Mayıs 2014 tarihinde, saat 13:52

   Merhabalar

   Ben yurt disinda yasiyorum bir haftadan uzun bir süredir sag kasik bölgemde lenf bezlerinde siskinlik oldu sert ve agrili.Hastaneye gittim ultraşal yaptilar 1,6 cm lenf bezi büyümesi olusmus Doktor antibiotik ve agri kesici verdi 4 gün sonra tekrar gittigimde bana lenf bezlerinin önceki muayeneye kiyasla biraz daha büyüdüklerini neden büyüdügünüde bilmediklerini söyleyip, ameliyatla acip ne olduguna bakmak istediler ben itiraz ettim.3 haftaya tekrar termin verdiler sislik inmezse ameliyat mi olmaliyim?Yardimci olabilirmisiniz?Fazla almancamda yok 🙁

   Yanıtla
  • 26 Nisan 2014 tarihinde, saat 13:36

   benim oğlum 7 yaşında lenf bezi büyümesi var doktorumuz korkulacak birşey yok şu anda dedi ama ben çok korkuyorum

   Yanıtla
   • 02 Eylül 2017 tarihinde, saat 21:15

    5 yil boyunca kontrol ediyorlar kontrollerinizi ihmal etmeyin

    Yanıtla
  • 05 Aralık 2013 tarihinde, saat 13:26

   Emeğimize saglik çok bilgilendirici bir yazi

   Yanıtla
  • 15 Haziran 2013 tarihinde, saat 17:11

   aort etrafında lenf notları çok sayıda görüldü 26 haziranda açık ameliyatla biopsi alınacak nasıl olacak bilmiyorum.

   Yanıtla
  • 26 Mayıs 2013 tarihinde, saat 05:41

   oğlum 7 yaşında bir hafta önce boyundaki lenfleri aşırı büyüdü .ultrason çekildi lenflerin ebatları farklılık gösteriyormuş.periferik yayma 11 binlerde.ciğerlerin altındaki lenf bezlerinde de büyüme görüldü.bazı tahlil sonuçları henüz gelmedii.endişeliyim çok

   Yanıtla

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.