Kimyasal Peeling

 • Siz de Sağlık Sorunlarınızı Yazın
 • Kimyasal peeling, cildin üst tabakasında bulunan hasarlı, lekeli ölü tabakanın soyularak dökülmesi ve ölü derinin hemen altındaki sağlıklı ve taze cildin ortaya çıkarılmasını sağlayan son derece etkili bir yöntemdir. Kimyasal peeling yönteminin uygulanması ile ortaya çıkan cilt pembe renkli, hasarsız, lekesiz, gergin canlı bir cilttir. Kimyasal peeling yöntemi nin içinde bir takım asidik ve bazik kimyasal maddeler yer alır.

  Kimyasal peeling, 2 hafta arayla veya cildin hasar durumuna göre 4 hafta arayla yapılır ve her bir seans süresi ortalama 5 dakika ile 10 dakika arasıdır. Kimyasal peeling tedavi yöntemi ile ortalama 6 seans sonunda cildin hasarlı kısımları onarılmaya başlar. Kimyasal peeling ile cilt tedavisinden olumlu sonuç almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli sonuç kesinlikle cilt yüzeyinde oluşabilecek deri kabuklanmalarını soymamaktır.

  Zira hasarlı deri kendiliğinden zamanla dökülecektir. Kimyasal peeling tedavisi ardından uzamanın vereceği özel nemlendirici krem düzenli kullanılmalıdır. Bunun yanında kimyasal peeling uygulamasının ardından güneşe çıkılmamalı ve cilt güneşin zararlı ışınlarından korunmalıdır. Cildin altından gelen taze deri savunmasız olacağı için güneşin zararlı etkilerine maruz kalarak onarılması güç güneş lekeleri ile karşı karşıya kalır.

  kimyasal-peeling-nedir
  Kimyasal Peeling nedir?

  Kişinin ellerinde, boynunda, yüz bölgesinde, kollarında meydana gelen cilt yanıkları, cilt kırışıklıkları, cilt lekeleri, çiller kimyasal peeling tedavisi ile artık problem olmaktan çıktı. Birtakım kimyasal solüsyonların cilde nüfus etmesiyle gerçekleşen kimyasala peeling cilt üzerindeki çukurlukların ve çeşitli izlerinde yok edilmesi açısından çok önemlidir.

  Kimyasal peeling ile neler tedavi edilir?

  Kimyasal peeling deriyi canlandırarak, daha genç bir görünüme kavuşmasını sağlar. Kanser riski taşıyan kabuklu kızarıklıklar, koyu renkli cilt lekeleri, gebelik lekeleri, karaciğer lekeleri çiller, yanık lekeleri kimyasal peeling sayesinde tedavi edilir. Bunun yanında ergenlik veya başka bir sebeple oluşan akne tedavisi için kimyasal peeling etkin rol oynar.

  Kimyasal peeling ile neler tedavi edilemez?

  Cilt üzerinde meydana gelen sarkmalar, deri gevşemeleri kimyasal peeling ile düzeltilemez. Kimyasal peeling uygulamasının ardından cilt üzerinde bir nebze gerginlik oluşa da bu asla yüz gerdirme, kaş kaldırma, göz kapağı düşüklüğü gibi sorunlara çözüm getirmez.

  Kimyasal peeling nasıl uygulanır?

  Kimyasal peeling , hastanın derisindeli cilt sorunun derecesine göre doktorun kararı ile yüze, boyna, göğse, ellere ve kollara uygun bir asit solüsyon seçilerek hastane veya klinik ortamında uygulanabilir. Cilt yağından temizlendikten sonra kimyasal peeling uygulanır. Kimyasal peeling seansı sırasında 5 ila 10 dakika kadar hafif bir yanma ve batma hissi duyulabilir. Ancak bu normal bir durumdur ve endişe edilecek bir durum yoktur. Kimyasal peeling seansı ardından kişi günlük yaşantısına hemen dönebilir. İstenilen sonuca ulaşmak için ciltteki hasara göre gerekli olan seans sayısı belirlenir.

  Peeling sonrası neler yaşanır?

  Kimyasal peeling uygulamasının ardından ciltte hafifi derece yanma hissi, güneş yanıklarını andıran açık renkli geçici lekelenmeler oluşabilir. 1 ila 5 gün sürebilen hafif kızarıklıklar ve hafif derecede soyulmalar olabilir. Derin kimyasal peeling uygulamalarında cilt tabakasında ödem, deride gerginlik hissi, kahverengi bir tabaka oluşabilir. Ancak bu olası şikayetler 7 ila 10 gün arasında son bulur. Kimyasal peeling sonrası cilt asla tırnakla soyulmamalı, derinin kendi kendini atması beklenmelidir. Doktorun verdiği nemlendirici dışında hiçbir krem, solüsyon kullanılmamalıdır. Güneş ışığından mümkün olduğunca uzak durulmamalıdır.

  Kimyasal peeling kimlere uygulanmaz?

  Cildinde açık yara, uçuk, güneş yanığı, enfeksiyon olan kişilere, yakın bir zamanda kimyasal peeling yaptırmış kişilere, roaccutune tedavisi gören kişilere kimyasal peeling uygulanamaz. Bunun yanında kimyasal peeling mutlaka alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından ve bir hastane, klinik ortamında yapılmalıdır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.