Kemik Tümörü

 • 4 Kişi yazmış Siz de Sağlık Sorunlarınızı Yazın
 • Kemik tümörlerinin belirtileri nelerdir?

  Kemik tümörleri türüne göre bölgede ağrı, şişlik gibi belirtiler gösterirken, iyi huylu tümörlerin çoğunlukla herhangi bir belirti göstermediği bilinmektedir.

  Kaç tür kemik tümörü vardır?

  Kemik tümörleri iki çeşit olarak, kemikten kaynaklanan kemik tümörleri ve başka bir organdan kaynaklanan kemik tümörleri olarak incelenebilir. Kemikten kaynaklanan tümörler de kendi arasında iyi huylu kemik tümörü ve kötü huylu kemik tümörü olarak ikiye ayrılır.

   

  Kemik tümörü

  Sarkom nedir?

  Sarkom, kas iskelet sistemini meydana getiren dokuların kötü huylu tümörleri veya kanserleridir. Kötü huylu bir kemik tümörü ile iyi huylu bir tümör arasındaki en mühim fark kötü huylu tümörlerin yayılma riski ve hayati tehlike riski taşımasıdır.

  Kötü huylu tümörler hangi organlara sıçrayabilir?

  Kötü huylu tümörler çoğunlukla akciğerlere ve öteki kemiklere sıçrarlar ve ender olarak da iç organlara sıçrayabilirler.

  Kötü huylu tümörler nasıl teşhis edilir?

  Kişinin şikâyetlerine göre genel muayene, görüntüleme metotları, laboratuvar incelemeleri yapılır. Görüntüleme yöntemleri olarak röntgen incelemeleri, ilaçlı ( kontrastlı) bilgisayarlı tomografi ve MRI( Manyetik Rezonans Görüntüleme), sintigrafi ve ender olarak da PET ( pozitron emisyon tomografisi) metotları kullanılarak kötü huylu tümör teşhisi konulabilir.

  Sık görülen kötü huylu kemik tümörleri nelerdir?

  Osteosarkom, Ewing sarkomu kondrosarkom ve fibrosarkom en sık görülen kemik tümörleri arasındadırlar.

  Kemik kanserlerinde ameliyatlar nasıl yapılır?

  İki tip yöntem kullanılır. Birincisi kanserli olan uzvun kesilmesi, ikincisi ise kanserli uzvun korunarak sadece tümörlü bölgenin korunması ile yapılan ameliyat türleridir.
  Ayrıca kemik tümörü tedavisi için kemoterapi, radyoterapi gibi tedavi yöntemleri ile yüzde 60 ila yüzde 90 oranında başarılar elde edilebilmektedir.

  4.8/5 (4 Reviews)

  Kemik Tümörü” için 4 yorum

  • 14 Nisan 2019 tarihinde, saat 11:14

   sağ ayak diz kapağı bölgesinde ve bileğimde vasküler endotelya tümör var.tam 4 senedir bu hastalıkla uğraşıyorum cok ağrılarım var lütfen sizden bilgilendirilmeyi bekliyorum yardımcı olursanız sevinirim.

   Yanıtla
  • 14 Nisan 2019 tarihinde, saat 10:59

   ben 53 yaşındayım 9ay öncesi şiddetli ağrıyla sağ bacağim şişmiş halde uyandım dayanılmaz ağrım vardı 2ay yürüyemedim çok yerlere gittim sonundakalça kemiğimde tümür dediler ayağım kısaldı ağrım olduğunda şişiyor bacağım incelmet-ye başladı ağrılarım dinmiyobiraz yürüdüğüm zaman ağrım çok oluyo iyi huylu tümör dediler nereye gitmeliyim bana aydınlatırsanız sevinirim saygılar

   Yanıtla
  • 13 Nisan 2019 tarihinde, saat 19:36

   benim kızımın sağ bacak kemik içinde iyi huylu tümör var.çapa da ameliyat oldu.Ama tümör kemiğin içinde olduğu için alamıyoruz dediler.ama ben çok endişeliyim.göz göre göre çocuğum tümörle yaşıyor.bu tümörü ilaçla yada başka bir şekilde ordan çikartılamazmı.çok çarezizim lütfen bana bir yol gösterin.senede 1 kere kontrollere gidiyoruz.bu arada diz kapağındaki kemik içe dönmüştü bunu ameliyatta düzeltilmişti ama tekrar döndü eğer yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden çoook teşekkür ederim.

   Yanıtla
  • 21 Eylül 2014 tarihinde, saat 11:23

   merhaba oğlum 5,5 yasında 1 sene önce kemik tümürü var dediler ve ameliyat oldu iyi huylu tümör olduğunu söylediler 1 hafta önce düştü ameliyatlı kolu yine kırıldı bu durumda ne yapmamız gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim.

   Yanıtla

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.