Kas Yırtılması

 • 17 Kişi yazmış Siz de Sağlık Sorunlarınızı Yazın
 • Kas Nedir?

  Kas, lif adı verilen ince tellerinde birleşmesinden oluşan, iskelet sistemini sararak vücudun hareket etmesine yarayan yapılardır.

  Kas Yırtılması Nedir? Kas Yırtılması Nasıl Olur?

  Kişinin herhangi bir hareket yaparak, aşırı zorlanma ile lifler arasında kanama meydana gelmesine kas yırtılması denir. Kaslarda meydana gelen aşırı hareket, kas yırtılmasının en önemli sebebidir. Örnek vermek gerekirse, gün içinde kolunuzu veya bacağınızı normal şartlarda 400 defa açıp kapatırken birden 600 defa açıp kapatarak kolunuza veya bacağınıza aşırı yüklenmeniz, kas yırtılmasına sebep olabilir. Kas yırtılması aniden gelişir ve bölgede ağrıya sebep olur.

  Kas yırtılmaları genelde ağır spor yapan sporcularda, ağır yük taşıyan işçilerde, haltercilerde, futbolcularda, dansçılarda görülür. Genel olarak vücudu ısıtacak egzersizler yapmadan birden çalışmaya başlamak kas yırtılmasının en önemli nedenidir.

  Kas Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

  Kas bütünlüğünde meydana gelen bozulma,
  Aşırı derecede meydana gelen kanama,
  Hematom yani şişlik ve kızarma,
  Hissedilen aşırı ağrı,
  Güç ve hareket kaybı,
  Kaslarda görülen renk farklılığı,
  Kramp başlaması,
  Kaslara dokunulduğunda el ile hissedilen boşluk kas yırtılmasının belirtileri arasındadır.

  Kas Yırtıldığı Anda Ne Yapılmalı?

  Kas yırtılması olduğunu hissettiğiniz anda, yaptığınız işi bırakın. Masaj yapmayın ve sıcak su ile yıkamayın. Soğuk kompleks uygulanmalı ve koruyucu bir bandaj veya atel uygulanmalı.

  Kas Yırtılması Tedavisi

  Kas yırtılması tedavisinde asıl amaç, kanamanın bölgeden uzaklaştırılmasıdır. Bunun içinde lif koptuğu andan itibaren ilk 48 saatte kanamayı azaltmak amacıyla buz tedavisi uygulanmalıdır. Böylece yaralanma meydana gelen bölgeye kan akışı azaltılmış olur. Buz tedavisini gün içinde 3 defa 20 dakika uygulamanız gerekir. Buzu bölgeye koymadan önce, bölge üzerine bir havlu kapatabilirsiniz. Bunun yanında kanamayı azaltıcı etkisi olan antienflamatuar ilaçları da kullanılabilir.

  Kas yırtılması ufak bir kas alanında meydana gelmiş ise hasta dinlendirilir, alçı veya alçı atel uygulanır. Ağrı kesici ilaçlar verilerek ağrısı azaltılır ve ortalama üç hafta içinde iyileşme sağlanır. Kas yırtılması çok büyükse, yırtık uçların cerrahi olarak birbirine dikilmesi için ameliyat gerekebilir. Bu tür durumlarda iyileşme süresi 6 haftaya kadar sürebilir.

  Kas Yırtılması” için 17 yorum

  • 29 Nisan 2019 tarihinde, saat 13:14

   Demir sektöründe Taşören işçi yim..gogus kasimda şiddetli agrilar oluştu.. Doktora gittim bisey yok iyisin dedi,farklı doktora gittim kas yirtilmis dedi ilac verdi ancak bir fayda görmedim yanliz işe ara vermedim agrilarim devam ediyor

   Yanıtla
  • 25 Nisan 2019 tarihinde, saat 17:40

   Kaval kemiginin arkasinda yani Aşil tendonunun ustundeki kasda 2cm yirtik olustu doktor 3-4hafta dinlenme onerdi fakat bir duzelme olmadi kine ye basladim ne yapmam lazim koltuk degnegikullaninca daha kotu oluyor!

   Yanıtla
  • 19 Nisan 2019 tarihinde, saat 14:53

   Merhabalar.. Ben 1 yıldır bodybulding ile uğraşıyorum sporun şuan aşama olarak güzel gidiyor ama bir sıkıntım var vücudum cogu yerinde kas yırtıkları meydana gelmiş bulunmakta.. Yani koltuk altu göğüste kollarımda bunun için bir çare arıyorum normal bir tedavisi varmı bilmiyorum ama ameliyat ile var diye bilgiye ulaştım size danışmak istedim bana yardımcı olursanız sevinirim geri dönmenizi bekleyeceğim esen kalın..

   Yanıtla
  • 13 Nisan 2019 tarihinde, saat 16:53

   Üç yıl önce basit sayılacak bir düşme sonucu omzumda bir ağrı oluştu. Önemsemedim,çünkü çok sıkıntı vermiyordu. Birdenbire bütün kolum ağrımaya başladı. Dayanılmaz hale gelince doktura gittim. Uzman doktor aynı hastalıktan muzdarip olduğnu söyleyerek omzumu kontrol ederek teşhisi koydu. “Kas yırtılması” tedavisi olmadığını kendisinin yirmi yıldır çektiğini söyledi. Bana ….. ilacı ve iki tane ağrı kesici verdi. Bugün onuncu gün ama ağrım kesilmedi.İlacın dozajını artırmak istemiyorum zira ….. kullanıyorum.(trigiminal nevralji) hastasıyım. Bu hastalığın ameliyatı var mı? Bana yardımcı Olur musunuz? Saygılar…

   Yanıtla
  • 25 Şubat 2018 tarihinde, saat 22:49

   Spor yapıyorum iki kolumda da kas yırtığı oluştu nasıl geçecek sporu bırakmalı mıyım

   Yanıtla
  • 06 Eylül 2017 tarihinde, saat 21:19

   Benim adim melek benim arkadan yirtik var diyorlar ve ben manometri testi yaptirdim ameliyat diyorlar aydinlatirmisiniz nasil oluyor hemen iylesirmi

   Yanıtla
  • 13 Mart 2016 tarihinde, saat 20:59

   babam da kas yırtılması oldu 2-3 aydır çekiyor fizik tedaviye gitti. Daha çok zarar mı verdi acaba? Yukarda atel ve istirahat önerildiğine göre fizik yanlış tedavimi verilmiş. dr. lar şimdi ameliyat önerdi

   Yanıtla
  • 09 Şubat 2015 tarihinde, saat 07:03

   Askeri personelim, sabah sporunda barfiks çekerken sırt ve boyun kısmımdan anormal bir ses geldi ve acı ile irkildim. Şu an kafamı sağa sola zorlanarak çeviriyorum. Tavsiyeniz nedir yardımcı olursanız sevinirim.

   Yanıtla
  • 06 Eylül 2014 tarihinde, saat 23:49

   Yaklaşık 1,5 senedir çekiyorum yaşım şuan 18 futbol oynatken kas yırtığı oluştu ama ben anlamadım sadece ben değil bir çok hastanedeki doktorlarda kimisi kırık, kimisi çatlak dedi farklı farklı ilaçlar kullandım ama durum gene aynı bi hastanede mr a girdiğimde sağ omuz liflerimde yırtık olduğu tespit edildi ilaçlar verildi kullandım sonuç gene aynı omzumu tam olarak yukarıya kaldıramiyom ve ağrılar devam ediyo.
   Sizce şuan ne yapmalıyım ameliyat sa ameliyat olmak istiyorum yeter.

   Yanıtla
  • 11 Haziran 2014 tarihinde, saat 20:22

   Basketbol oyuncusuyum ve aynı bileğimden iki kez sakatlandım en az yumruğum kada şişti iki kez bu sefer liflerim yirtilmis ise ameliyat gerekir mi ?

   Yanıtla
  • 26 Nisan 2014 tarihinde, saat 16:52

   Iyi günler 4 ay önce kaval kemigimin arkasına denk gelen yerde (molet) adalemde 2cm20mmyırtık oluştu ne alçı ne uçların operasynla birlestirilmesi gibi bir şey yapılmadı! Daha yeni yeni 27 seans kineden sonra yürümehe başladım hala zorluk çekiyorum, eko da iyilestigimi soyluyor dktr fakat 4 ay oldu! Normal mi ne yapmam gerekli şimdiden teşekkürler.

   Yanıtla
  • 04 Mart 2014 tarihinde, saat 21:05

   Kol kasimin orta kismi agriyor ne yapabilirim fikrinizi bekliyom

   Yanıtla
  • 06 Aralık 2013 tarihinde, saat 18:37

   baza yı eve cıkarırken kolumu kafamdan arkatarafa doğru gerdirdi ve ağrı başladı bu olay 4 ay önce oldu koluma biraz yük bindiğinde ağrı başlıyor ve geceleri parmaklarım uyuşuyor sebebi kas yırtılmasımıdır acaba

   Yanıtla
  • 04 Ekim 2013 tarihinde, saat 10:03

   Birden ayağımda gerilme oldu ve kanama yaptı 5 gündür böyleyim doktora gideyimmi diye dusunuyorum

   Yanıtla
  • 21 Temmuz 2013 tarihinde, saat 13:36

   slm.beinm dirseklerimde ağrı vardı doktora gittim kas yırtılması var dedi.şimdi iki kolumda var geçmedi.slm.

   Yanıtla
  • 27 Mayıs 2013 tarihinde, saat 14:48

   BABAMDA KAS YIRTILMASI VATRMIŞ VE ÇOK ÜZÜLDÜM .İNŞALLAH İYİLEŞİR .BANA BU BİLGİLERİ VERDİĞİNİZ İÇİN SAOLUN …

   Yanıtla
   • 15 Aralık 2014 tarihinde, saat 09:12

    Oğlumda kas yırtılması var, ağrıları çok şiddetli geç kalındığından olabilir mi?

    Yanıtla

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.