Karın Ağrıları

 • 11 Kişi yazmış Siz de Sağlık Sorunlarınızı Yazın
 • Karın ağrıları, her yaşta insanda görülebilen, kronik ya da akut çeşitleri olan bir rahatsızlıktır. Bazen hafif seyrederken bazen de kişinin günlük hayatını etkileyecek düzeyde şiddetli seyredebilir. Eğer karın ağrısı uzun bir süre devam ederse doktora başvurulmalıdır.

  Karın Ağrısı Nedenleri Nelerdir

  Karın ağrısının sebeplerinin altında birçok hastalık yatmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz: Akut Gastroenterit: Bu hastalık genel olarak çocuklarda görülen karın ağrısının nedenidir. Rotavirüs adı verilen birtakım mikropların yol açtığı mide bağırsak enfeksiyonları olarak bilinmektedir. Karın ağrısıyla beraber bulantı, kusma, ishal ve ateş gibi komplikasyonları vardır.

  karın ağrıları

  Apandisit: Göbek etrafında başlayan ağrı saatlerin ilerlemesiyle karnın sağ alt kısmında hissedilmeye başlanır. Kişi bu sırada bir şey yiyebilecek durumda hissetmez kendini. Bulantı ve ardından kusma baş gösterir. Ardından yürüme güçlüğü çeker ve hareketsizleşir.

  Kabızlık: Karın ağrısının sık olarak kendini gösterdiği durumların başında gelir kabızlık.

  Gaz sancıları: Karın ağrısına neden olanların en başında gelir. Kişinin gaz çıkarmasıyla beraber karında bir rahatlama hissi uyanır.

  Besin zehirlenmesi: Besin zehirlenmesiyle şiddetli karın ağrısı başlar. Çeşitli gıdalardan zehirlenen bireyler şiddetli karın ağrısıyla yüzleşmek zorunda kalırlar.

  Bağırsakta tıkanıklılık: Karın ağrısının bilinen en tehlikeli sebepleri arasında gösterilir. Bu sebeple meydana gelen karın ağrılarında hastada yeşilimsi, sarımsı renkte kusmalar görülür.

  İdrar yolu enfeksiyonları: İdrar yolunda enfeksiyonları olan hastalarda karın ağrısı meydana gelir. Tedavisiyle beraber, karın ağrısı yok olur.

  Ülser: Yanıcı bir karın ağrısı oluşur özellikle mide bölgesinde. Tabi bu ağrı karnın tamamına da yayılabilmektedir. Karın ağrısıyla beraber kanlı gaita da meydana gelebilmektedir.

  Jinekolojik sebepler: Regl döneminde kadınların büyük bir çoğunda sancılar meydana gelir. Karın ağrısı bu dönmede sıkça hissedilir.

  Doktora hangi durumlarda gitmek gerekir?

  • Karın ağrısı bir gün geçmesine karşın aynı şiddetle devam ediyorsa, doktora gitmek doğru olacaktır.
  • Karın ağrısı karnın sağ alt kısmında da hissediliyorsa apandisit riski olabilir. Bu yüzden doktora gitmenin ertelenmemesi şarttır.
  • Bir gün geçmesine rağmen kusmalar devam ediyorsa, bir de bu kusmaların rengi yeşil ya da sarı ise, ya da kanlı kusmalara varsa mutlaka doktora gidilmelidir.

  Karın Ağrısı Tedavisi

  Tedavi yöntemini karın ağrısına neden olan sebepler belirler. Bunun doktor tarafından doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekir. Teşhis için çeşitli tahliller yapılıp, röntgenler çekilmelidir.

  4.7/5 (7 Reviews)

  Karın Ağrıları” için 11 yorum

  • 17 Nisan 2019 tarihinde, saat 00:19

   benim bir ayda fazla suredir sol alt karin bolgede agri var.hastaneye gittim kan tetkik ve ultrasonografi sonucunda kabizliktan kaynaklandigini soylediler.ilk once yumurtalik iltihabida olabilir dediler.agrim devam ederse kadin hastaliklari uzmanina gitmemi tavsiye ettiler.agrim cok siddetli degil.genellikle zor bir harekette oluyor.neden kaynaklaniyor bilen varmi

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 09:51

   benim 2-3 haftadır sürekli midem bulanıyor ve karnım ağrıyor bazen bunun sebebin açlık oldugunu düşünüyorum ve yemek yiyorum hatta çok fazla yiyorum ama bunlar sürekli devam ediyor gözlerim kararıyor. yataktan kalkmak istemiyorum ayakta durdugumda karın ağrılarım daha şiddetli olmaya baslıyor . ama kusma olayları yok çocuklugumdan beri hiç kustugumu hatırlamıyorum kusucak gibi olsam ile olmuyor. hamile oldugumu düşünmüştüm ancak adetimide gördüm artık dayanılmaz olmaya basladı…

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 16:46

   Bu tür karın ve mide hastalık larında yapmanız gereken ilk şey gittiginiz hastane de fmf tanısı istemek sanırım bir çogunuz bilginiz olmadan akdeniz ateşli hastalık denilen fmf hastalıgı olabilirsiniz bunu dikkate alın mide ve karın agrısı şikayeti olan herkez bu tanıyı yaptırsın bana kalırsa bu hastalıgın belirtelerini kısaca söylüyorum Hastalıgın adı=fmf belirteleri karın agrısı mide agrısı ve yanma vucutda eklem yerlerinde uyuşma karın şişligi tuvalate çıkma zorlugu ve ateş gibi birçok tanısı vardır saygılarımla

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 15:18

   hocam öncelikle alışmalarınızda başarılar dilerim . hocam benim karnım ağrıyor doktora çok gittim üşütmüssün dediler ilaç verdiler ama araara devamlı ağrıyor ulroson ve çeşitli aletlerle baktılar çok doktora çıktım iç hastalıkları genel cerrah gastroloi uzmanı vesaire dahiliye bölümünede çok gittim üşütmüşsün diyorlar ilaç veriyorlar sonuş yine aynı birşey olmasa karnım ağrırmı demekki var midemin üzerinde acı sağ üşt gadranda arasıra acı göbek bölgesindede ağrı var ara ara ağrıyor sara yolları üşümüş diye bir ilaç verdiler iltahap ve enfeksiyon için ilaç verdiler vesaireelinizden geldiği kadar bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çalışmalarınızda başarılar dilerim

   Yanıtla
  • 14 Nisan 2019 tarihinde, saat 22:41

   Ortalama 3 gündür devam eden göbek bölgesinde şiddetli karın ağrım var. 2 gün önce gece 02:30 civarında migde agrısı ile uyandım ortalama 2 saat kadar sürdü devamında hala devam eden karın ağrım var. Dışkı sıkıntım yok ama hiçbir şekilde agrılarıma faydasıda yok . . . Yardım ederseniz sevinirim . Tşk’ler

   Yanıtla
  • 14 Nisan 2019 tarihinde, saat 13:20

   Karın agrısyla birlikte sırtıma bi agrı saplanıyor siddetli bir sekilde geceleri agrısıyla uyandırcak derecede ve bunu hala yasıyorum aniden giren bi karın agrısı sırtımıda etkiliyor ve bu yasamımı olumsuz yonde etkiliyor

   Yanıtla
  • 14 Nisan 2019 tarihinde, saat 09:39

   oncelikle hocam arkadaslarımızı yorumlarına cevap yazdıqınız icin tesekürler. hocam ben 19 yasındayım ben 6ay once bende zayıflama oldu karın grsı bir takım kendi kendine agrılar oldu doktora gittim karın agrsı icin ilac yazdı fayda olmadı bende cekkap yaptırdım komple akciger karaciger tmm hepsini yaptırdım karın agrısıyla yaptık hic bişi cıkmadı bana dediler sen piskolojikmen kendi kendine hastalık yapıyorsun .. simdide bazen sol karın tarafım agrıyo arada bir mide bulantısı oluyo kusmak istiyorum kusamıyorum oksuruken acaba neden olabilir ben pankres kanserinden korktum duydum ama cekkap yaptım bişe cııkmadı oneriniz ne olabilir … Tskler simdiden

   Yanıtla
  • 14 Nisan 2019 tarihinde, saat 09:30

   mrb ben 2006da sezeryanla dogum yaptım.ogunden bu yana göbegımın sol kısmında sureklı bır agrı var.bır arada ben sipral taktırmıştım 2 ay sonrada istemeden kendım cekmiştim.4-5sene once.bircok kadın dogum uzmanına gıttım.kımı bırsey yok,kımı duvar kalınlasması,kımıde rahım ıncelmiş bagırsak rahme cok yakın gibi şeyler söyledı ben hıcbır netıce alamadım.ancak bu ararlar gece şiddetlı sırt agrılarımla uyanıyorum.karnımdakı agrı pantolon dugmesı iç çamasır lastıgı gıbı seylerde agrımı artırıyor.sızce neyden kaynaklanıyor olabılır.hangı bolum yada doktora gıtmemı tavsıye edersınız…

   Yanıtla
  • 13 Nisan 2019 tarihinde, saat 18:50

   Ben sabahlari karin agrisiyla uyaniyorum bu bende bir yildir devam ediyor kalktigimda iki saat sonra geciyor doktor dedi stresden olabilir siz ne önerirsiniz.

   Yanıtla
  • 13 Nisan 2019 tarihinde, saat 18:48

   Benim yaşım 16. Belirtilerim başlayalı 3 gün oldu. İlk baştan başım ağrıyor sonra is onu mide bulantısı takip ediyor.En sonunda gaz sancısı başlıyor. Dün akşam yani belirtilerin 2. gününde akciğerimde gıcık oluyor ve öksürmeme yol açıyor. Doktor rota virüsü kapmışsın dedi. Araştırdım 2 yaş ve altı için diyorlar belirtilerinde pek uyuştuğunu söyleyemem. Anlamadım ne tür bir hastalık bu?

   Yanıtla
  • 13 Nisan 2019 tarihinde, saat 18:01

   sayın uzman hocalarım benim yaklaşık bir yıldır karnım agrıyor 20 gün önce ankara hastenesinde muayne oldum öncetahlillerde kalın bugarsagımda intahap oldugu söylendi ilaçlar verildi bir hafta rahatladım sonra tekrar tahlil verdim temiz oldugu söylendi ama ara sıra karnımda öyle bir sancım oluyorki dayanılacak gibi degil ne yapmalıyım herhangi bir bulantı kusma isal yok bana ne tavsiye edersiniz veya ne kulanmalıyımki bu sancı gitsin lütfen bir cevap yazın .şimdiden teşekür ederim.

   Yanıtla

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.