Hem Bulaşıcı Hem Tedavisiz Bir Hastalık : Aids

 • 15 Kişi yazmış Siz de Sağlık Sorunlarınızı Yazın
 • AIDS Nedir?

  AIDS hastalığı, aslında aynı veya benzer virüs sebebiyle oluşan hastalıklardaki belirtilerle aynı belirtileri göstermektedir. Kış aylarında yakalandığınız grip ile soğuk algınlığı hastalıkları farklı hastalıklar olmasına rağmen nasıl aynı belirtileri gösteriyorsa, AİDS hastalığı da benzeri virüsün sebep olduğu hastalıklarda aynı belirtileri gösterebilir.

  Genel de kişi kendi kendine şikâyetlerine bir sebep bulamaz ve yapılan tahlillerde de bir süre belli bir sebebe rastlanılamayabilir. Edinsel Bağışıklık Yetmezliği Sendromu (AIDS), kan yoluyla ve bilindiği gibi cinsel temas sırasında bulaşan HIV virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. AIDS hastalığına yakalana bir kişinin bağışıklık sistemi tamamen çökmüş durumdadır. Vücut hastalıklara karşı savaşamaz ve grip, nezle gibi hastalıkları bile çok ağır şekilde atlatır.

  Hem kadın hem de erkekte görülen hastalığın yaş sınırı bulunmaz. Hastalığın en kötü yanı ise bulaşıcı olmasıdır.

  AIDS hastalığı öylesine sinsi seyreder ki yaklaşık 10-12 yıl boyunca kişi böyle bir hastalığa yakalandığını fark edemez. Zaten bu hastalığın herhangi bir belirtisi olmadığı için kan tahlili yapılmadığı sürece kişi AIDS olduğunu anlayamaz. En tehlike durum ise kişi böyle bir bulaşıcı hastalığa yakalandığını anlayana kadar bu hastalığı başka insanlara da bulaştırır.

  AIDS Nasıl Bulaşır?

  Bulaşıcı hastalıkların başında gelen ve hemen herkesin korkulu rüyası olan bu hastalığın üç çeşit bulaşma yolu bulunmaktadır.

  * En çok bilinen bulaşma yolu cinsel temastır. Korunmasız bir cinsel birliktelik sonucu HIV virüsü sağlıklı kişiye bulaşır.

  aids

  *  HIV virüsü taşıyan bir kadın hamile kaldığında bu virüs bebeğine de bulaşır.

  * HIV virüslü bir kişinin organ nakli ile ve kanına teması sonucu bulaşır.

  AIDS Tedavi Edilebilir Mi?

  Hemen her alanda yeni bir tedavi geliştiriliyor olsa da henüz AIDS için bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Hastalığı zor kılan tedavisiz olması ve bu hastalığa yakalanan kişinin ömür boyu bu hastalıkla kalmasıdır.

  AIDS hastalığını hafifletmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için bazı ilaçlar kullanılır ancak bunlarda tedavi amaçlı değildir ve oldukça maliyetli ilaçlardır.

  AIDS Korunma Yolları

  * Korunmasız cinsel ilişkilerden uzak durun.

  * Hastane, kuaför gibi alanlarda kullanılan şırınga, ustura gibi aletlerin steril olmasını titizlikle isteyin.

  Halk arasında yanlış bilinen bilgilerin aksine AIDS aynı tabaktan yemek yemekle, aynı bardaktan su içmekle, aynı odadaki havayı solumakla, sarılmakla, yanaktan öpüşmekle bulaşmaz.

  AIDS hastalığından korunmak için herhangi bir koruyucu aşı bulunmamakta ve tedavisi mümkün olmayan bir hastalıktır. Bu nedenle önleminizi bu hastalığa yakalanmadan önce alın.

  Gelişen tıp ve gelişen testler sayesinde AİDS hastası olan kişide görülen belli başlı bazı belirtiler şöyle gözlemlenmiştir:

  • Kişi bedenini yoracak hiçbir fiziksel aktivite yapmamasına rağmen kendini son derece yorgun ve bitkin hisseder.
  • Kişi zihin yorgunluğuna sebep olacak hiçbir çalışma yapmasa bile son derece dalgın ve konstrasyon eksikliği yaşar hale gelir.
  • Kişi hiçbir diyet veya zayıflamasına fayda edecek hiçbir spor aktivitesi yapmamasına rağmen iki ay bile olmadan mevcut kilosundan 10 kilo kadar kilo kaybı yaşamış olur.
  • Kişinin vücut salgı bezleri sebepsizce yüksek oranda çalışmaya başlar buda kişinin boğazında, boynunda, koltuk altında lenf bezlerinin kabarmasına sebep olabilir.
  • En ufak bir solunum yolu enfeksiyonu kapması ile uzun süren öksürük krizleri yaşayabilir.
  • Kişinin dilinin üzerinde ve ağzında beyaz lekeler oluşmaya başlayabilir.
  • Sık sık nefes darlığı çekmeye başlar.
  • Kişinin derisi sertleşmeye ve deri üzerinde morluklar oluşmaya başlar.

  Virüslerin Kuluçka Süresi

  Kuluçka süresi, herhangi bir bulaşıcı hastalığın virüsünün, bedene girdiği andan itibaren, hastalığın ortaya çıktığı süreye kadar geçen zaman olarak tanımlanır. Kuluçka süresini belirleyen bazı etkenler vardır. Örneğin, mikroorganizmanın türü, oranı, bulaştığı bölge, kuluçka süresini kısaltabilir veya uzatabilir.

  Kızamıkçık hastalığına sebep olan bir virüsün kuluçka süresi 14 ila 21 gün iken, çiçek hastalığına sebep olan bir virüsün kuluçka süresi 7 ila 17 gün arasında değişir. Kuluçka süresinde kişi hastalığın etkilerini henüz yaşamadığı için, normal hayatına devam eder.

  Kuluçka Süresi

  İşine, okula hastalığın hiçbir belirtisi olmadan gidip gelebilir. Ancak kuluçka süresinde, kişi taşıdığı hastalığı çevresindeki kişilere de bulaştırabilir. Yani kuluçka süresi henüz hastalığın belirtilerin görülmediği ancak bulaşıcı yönün çalıştığı bir evredir. Bu tip vakalarda hasta iyileşmesinden ardında dahi mikrobu taşıyabilir ve etrafındaki kişilere bulaştırmaya devam edebilir. Örnek vermek gerekirse, boğaz difterisinde kişilerin ortalama % 10′unda hastalığı takip eden iki ay süresince bu tip durumlar görülmektedir. Bu tip bireylere portör taşıyıcı denir.

  4.8/5 (9 Reviews)

  Hem Bulaşıcı Hem Tedavisiz Bir Hastalık : Aids” için 15 yorum

  • 18 Nisan 2019 tarihinde, saat 15:08

   merhaba 2 gün önce prezervatifle ilişkiye girdim kadın prezervatifi çıkarırken dış yüzeyi penisime değdi vücut sıvısı penis ucuna değmesi bana hiv bulaştırır mı ? test yaptırsam 3 4 gün sonra bulaşıp bulaşmadığını öğrenebilirmiyim ?

   Yanıtla
  • 18 Nisan 2019 tarihinde, saat 14:21

   mehaba arkadaslar ben turkum ama 4 ay once ingiltereyegeldim ingiltereye gelmeden once marmariste calisiyordum belki bilirsiniz cok kisiyle ilskiye girdim ama condom kulandim sanirim sarhosken kacirdiklarim olumus pazartesi gunu test randovum var o mantrmis flan filan bende hic biri yok ama bilmiyorum kimsede bilemez icinde ne olduhunu ama ben sahdece histeyorum ve korkum gittikce buyor allhin izniyle tstim iyi olur ve dusuncelirimden kurtulurum allh hepinize sahlikversin

   Yanıtla
  • 17 Nisan 2019 tarihinde, saat 18:07

   bu arada bende şuanda hiçbir sorun yok çok sağlamım ama içim içime sığmıyor şüphelerimden dolayı yardımınızdan dolayı şimdiden teşekkürler

   Yanıtla
  • 17 Nisan 2019 tarihinde, saat 18:07

   Ahmet abi ben buradan size birşey sormak istiyorum ben 4 ay önce 1 bayanla ilişkiye girdim korunmasız ama ilişkiye girmeden önce ben sordum hastalık varmı diye yok dedi ve ilişkiden 2 gün sonra benim penisimin ucu çok kötü ağrıyordu ve intihap çıkıyordu içinden küçük idrarımı yaparken çok zorlanıyordum acıyordu ve 1 hafta sonra geçti.ben şuanda çok korkuyorum 4 ay geçmesine rağmen doktora gitmeye de çekiniyorum doktorlar aileme söylerler dye lütfen bana yardımcı olun arkadaşlar

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 20:53

   Merhabalar ben bakirkoyde bir geneleve gittim bayanla korunmasiz cinsel iliskiye girdim ortalama 2 sene falan gecti uzerinden hala supheleniyorum yokmu beni bir aydinlatacak arkadaslar gecen gun kizilaya kan verecektim sevabina kapisindan döndum korkudan yardim plszszs

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 20:18

   merhaba ben serhat bende yeni öğremdin bu hastalığı bende olduğumu ama korkum var nasıl tedavisi var bundan 4 ay önce kan verdim kızılaya kızılayda ki doktor bey beni aradı en yakım kızılay merkezine gitmelisn dedi bende korktum ama hiç aklıma bile gelmezdi ben şimdi ne yapacan ve çok korkuyorum ailem arkadaşlarımdan nasıl söyleyecen bu durunu bunun tedasi yokmu varsa ne yapmalıyız sizden bunun içim yardım istiyorum benim yüzünden kimse zarar görmesin kim olursa olsun istemen ama bende mantar gidi değil sadece ateş ve halsizlik niğdende ağrı değil sadece acı bulantın vardı niğden hala öyle ne yapmalyım sizce

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 19:50

   merhaba şüpheli ilişkiden sonra ki ilişki bi hayat kadını ile değil kaç yıllık kız arkadşımla boynumda lenf bezi büyüdü faranjit oldum ama ne zaman bunları kafama takdıktan sonra gittim ilişkiden 1 ay sonra anti hiv testi oldum ve doktor hiv testinin bile gereksiz olduğunu söyleyerek bana güven dedi senin birşeyin yok kafana takarsan daha kötü şeyler olur bana test yaptı ve sonuç negatif ve bana test yaptırmıcaksın bi daha dedi ama 90 gün sonra bi daha yaptırcam bakalım çok fazla abartmaya gerek yok pozitifsekde öyledir hayat değilmi sanki bi intihara bakar zaten ölüp gideceğiz haa öyle ha böyle artık takmayın yoksa delirirsiniz söylim pozitif arkadaşlarada söylim yaşamak isteyen yaşar bu yalan dünyada yaşamak istemeyende yaşamaz hangimiz negatif pozitif farketmez sonuçta ölücez ve herşeyin anlamsız olduğunu anlıcaz çok şükür artık akıllandım ve namaza başladım iyikide böyle bi şüphe başıma geldi bu dünya yalan dünya takmayın iyi günler

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 16:47

   Arkadaşlar görüyorum ki kısa süreli sığ, habis hazların sonu pek elemli oluyor. Bir tek aids değil, hepatit vb. bir çok tehlikeli hastalık var cinsel yolla bulaşan. Allah koymuş kuralını NİKAH. İnsan için NİKAH, tek eşlilik. Sen evinde ki eşini bırak heva ve hevesin uğruna haramlara git, sonra kuru yanında yaşta yanıyor; karısına ve hatta doğmamış yavrusuna bulaştırıyor bu tedavisi olmayan ve sonu en ızdıraplı şekilde ölüm olan hastalığı. Değer mi?

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 16:37

   Ne olur yardım edin be 16 mayıs 2012 de korunmasız ilşkiye grdm ve ogündür bu gundür her ay sonu eliza testi yaptırıyorum negatif ve en son 65. gün yaptrdm yine negatif ama yaklaşık 50 gün önce de yirmilik diş çektrdim sadece boyun lenf bezimde 1 cmden küçük birkaçtane büyüme olduğu çıktı şu an piskolojm bozuldu ve nerdeyse intihar edecem ne olur bana yardım edin yani kesin sonucu 90. gündede azda olsa vermezmi lütfen yardım EDİN.

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 09:06

   Merhabalar 5 ay kadar önce şüpheli ilişkim oldu prezervatif kullandım fakat prezervatif kullanmadan önce eskort bayan bana oral sex yaptı. yaklaşık 2- 3 aydır geçmeyen boğaz ağrım var boğazımda kızarıklıklar görüyorum yutkunmada zorluk çekiyorum. doktora gitmeye korkuyorum hastalığa yakalanmış olma ihtimali nedir kime danışabilirim lütfen yardımcı olun şimdiden yardımınız için teşekürler

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 07:59

   HIV ve AIDS birbirinden farkli seylerdir. Kimse Hiv olmadan Aids olamaz. AIDS hastaligin son evresidir ve normalde bir kisinin cinsel iliskide HIV kaptiktan sonra hastaligin AIDS’e cevirmesi 10 yil kadar suruyor.. Bu zamanda bir takim belirtiler gorulebilir ancak bazen kendini farkettirmiyor bu yuzden teste mutlak ihtiyac duyuluyor. AIDS li bir hastanin ise 5 yil kadar bir omru bulunuyor. yani toplamda 15 yillik bir omur tabi bu hic bir ilac kullanmadan.

   Gunumuz teknolojisi ile HIV nin AIDS e cevirmesi artik cok yavaslatildi, hatta durduruldu diyebiliriz. Dunya uzerinde bir cok insan HIV mikrobuyla ilaclarini duzenli kullanmak sarti ile yaklasik 40 yil AIDS e cevirmeden yasayabiliyor. AIDS’e cevirse bile en azindan 10-15 yil daha yasayabiliyor.. Yani 20 yasinda HIV bulasmis bir insan yaklasik 70 yasina kadar ( bir insanin dunya geneli ortalama yasam suresi 68) yani normal bir insan kadar yasayabiliyorlar.

   HIV mikrobu giderek artiyor , ama ilerleyen teknoloji ve hastaliga karsi ilac ve ihtiyac talebide arttigi icin. Hastaliga care bazinda alinan onlemler ve yeni ilaclarda topluma kazandirilmaya son surat ile devam ediyor. Yani artik pekde korkulacak birsey kalmadi diyebiliriz ( en azindan HIV bir olum sebebi olmaktan cikti)

   HIV nin bir kac donemi vardir ben buraya ilk doneminin belirtilerini yazacagim:

   HIV kaptikatan 2 hafta ile 6 hafta arasinda eger asagidaki belirtileri kendinizde fark ettiyseniz mutlak suretle test ettirmeniz gereklidir.

   BELIRTILER:

   – Burun akintisi
   – siddetli bogaz kurulugu , bogazda akinti ve siddetli oksuruk
   – Yutkunma zorlugu bogazda agri
   – Agiz icinde yanma
   – Solunum zorlugu , Akciger efeksiyonlari
   – Yuksek ates
   – Gece Terlemeleri
   – Kas ve eklem agrilari
   – Vucutta kizarikliklar, genelde gogus , karin , kol ve bacak bolgelerinde ( bazen farkedilmeyebilir)
   – Kuru cilt
   -Asiri derecede yorgunluk
   -Bas agrisi ve depresyon
   -Kusma hissi

   Eger bu belirtilerden biri veya birkaci ile karsilastiysaniz , kesinlikle panik yapmayin.. Cunki bu belirtiler bir cok farkli hastalikta zaten kendini gosteren belirtilerdir.. Kesinlikle HIV oldugunuz anlamina gelmez ancak olmadiginiz anlaminada gelmez.

   Bu yuzden kesin sonucu alabilmeniz icin SON cinsel iliskiden yaklasik 2 ay sonra veya 3 ay sonra HIV testinizi yaptirin. Ve bu surecte kesinlikle baska iliskiye girmeyin! cunku 3 ay sonraki test ancak 3 ay onceki iliskinin sonucunu verir. Yani iliskiden 10 gun sonra test yaptirirsaniz.. 10 gun onceki iliskinin sonucunu vermez.

   KESINLIKLE PREZARFATIF KULLANIN, YIRTILMA OLASILIGINA KARSI SAGLAM VE PAHALI PREZARFATIFLER KULLANIN. CUNKI BU HASTALIGIN FATURASI SIZIN HAYAT BOYU KULLANDIGINIZ PREZARFATIFLERDEN BIN MISLI FAZLADIR..

   Hepinize saglikli ve sihhatli yasamlar dilerim.

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 22:46

   arkadaşlar ben bundan bi hafta önce devlet koruması altında olan bı genel evine gittim korumasız ilşkıye girdim ve aradan 4 5 gün geçti abdesti aldığım zaman idrar yolunda bi ağrı ve sonlara doğrubi bi iki damla kan geliyor sizce bu normal mi doktora gittim idrar yolunda ilnthap tutmuş dedi doktora güveneyım mı yoksa başka başka doktorlara gideyim mi yardımcı olursanız sevinirim,

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 15:40

   Merhaba ben 2 bucuk hafta önce hayat kadınıyla birliktelik yasadım fakat ilk olarak korunmasız oral daha sonra korunarak vajinal ilişkim oldu.Prezervatif mi patladı yada herhangi birşeymi oldu bilmiyorum İlişkiden 2 gün sonra durduk yere halsizleştim ateşim çıktı başım çok fena ağrımaya başladı ateşim var gibi hissediyorum ama ateşim olmadığını söylüyor etrafımdakiler yüzüm falan ateş içersinde.Bunlardan 1 hafta sonra faranjit oldum ve dilimde beyaz beyaz şeyler var pamukçuk sanırım şu pamukcugun çıkması ve olanlar hiv in belirtilerimi yardımcı olursanınz sevinirim…

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 14:48

   merhabalar ben bundan 1 ay önce gece kulübünde korunmasız ilişkiye girmiştim. ve dün tahlil yaptım ; tahlil sonucu hiv 0.472 COI NEGATİF… VE ÇALIŞILDIGI MAKİNA 2010 ELECSYS.. bana yardımcı olurmusunuz acaba bu degerler neyı gösteriyor. 90 gün sonra yapacagım tahlilde pozitif çıkma yüzdesi ne. ve ne yapmam gerekiyor.. şimdiden teşekkürler.

   Yanıtla
  • 13 Nisan 2019 tarihinde, saat 18:07

   arkadaslar benim dilim beyaz ve en uç noktada beyaz noktalar var, yarin doktora telefon açip randevu alacagimda çok korkuyorum bundan 2ay once iliskiye girdim ve çok korkuyorum aids’in ilk belirtisi varmidir ? varsa lutfen yardimci olursaniz çok sevinirim

   Yanıtla

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.