Bel Fıtığı

 • 21 Kişi yazmış Siz de Sağlık Sorunlarınızı Yazın
 • Belinizde 5 tane omur kemiği mevcuttur. Bu 5 adet kemiğin arasında disk denilen kıkırdaklar vardır. Bu diskler, özel bir dokusu organı olup, omurganın güçlü olmasına, hareketli olmasına, zorlanmalara karşı güçlü olmasına, omurgaya bir şiddet uygulandığında darbeye karşı korumaya fayda sağlar.

  Bel fıtığı, bel kısmında bulunan kemikler arasındaki disklerin fıtıklaşması ile meydana gelen hastalıktır. Disklerin iç bölümünde nükleus pulpozus adında jöle kıvamında olan yumuşak bir bölüm, ayrıca anulus fibrozus adında daha sert bir yapıda olan fibröz tabaka, omur kemiklerine bakan taraflarda ise her iki yanda son plak olarak bilinen kıkırdak yapılar mevcuttur. Ayrıca dıştaki tabakanın anatomik yapısının bozulup, içerideki yumuşak bölümünün dışarıya doğru taşmasına da fıtıklaşma ismi verilir. Dışarıya doğru taşan disk yani fıtıklaşma, omurilik kanalı içersinden ya da kendisinin arka yan bölümünden geçen sinirleri sıkıştırarak hastalığın kendini belli etmesine sebep olur. Aynı zamanda fıtıklaşmış olan diskten çevreye salınan birtakım kimyasal maddeler de sinir köklerini etkileyerek buralarda ağrıya sebep olurlar.

  Bel Fıtığı

  Bel Fıtığı Başlangıcı Nasıl Oluşur?

  Kişinin ani bir hareket yapması halinde veya çok ağır bir yükü aniden kaldırması, ağır bir yükü uzun süre kaldırmaya devam etmesi durumunda bel fıtığı oluşur. Burada kaldırılan yükün kişinin kendisiyle alakası vardır. Zira bazı kişiler 100 kg yükü kaldırırken hiç zorlanmazken, bazı kişiler 5 kg yükü kaldırdıklarında bel fıtığı olabilirler. Aynı zamanda disk denilen kıkırdaklardaki dejenerasyon da etkilidir bel fıtığı oluşmasında. Vücuttaki bazı maddeler, diskin belli yerlerinden geçerek ilerlemektedirler. Fakat kişinin yaşı ilerledikçe diski beslemekle görevli olan damarlar azalır ve zamanla hiç görülmemeye başlarlar. Bu andan itibaren diskin beslenmesi difüzyonla olmaya başlar.

  Disklerin ihtiva ettiği su miktarı da çocuk yaştan itibaren giderek azalmaya başlar. Bir ceninin diskinde su miktarı % 90 olarak tespit edilirken, çocuklarda bu miktar % 80’e, yetişkinlerde ise % 50-60’a kadar düştüğü görülür. Sonuç olarak da disk yavaş yavaş küçülür ve yüksekliği azalmaya başlar. Bu duruma disklerdeki beslenme bozukluğu ve mikro değerlerdeki değişiklikler, kimyasal değişiklikler ve aynı zamanda disk üzerine uygulanan mekanik güçlerin yapmış olduğu dejenerasyon eşlik eder. Bu esnada diske giriş yapan oksijen ve besin miktarı yavaş yavaş azalırken, metabolizma artıklarının atılması güçleşmeye başlar.

  Diskler, zamanla elastik yapılarını kaybeder ve artık güç aktarma ve kuvveti çevre dokularda dengeli bir biçimli dağılma görevini yapamaz olurlar. Diskin içinde olan ve onarım görevi üstlenen destek hücrelerinin sayısı da yaşın ilerlemesi ile azalmaya başlar ve onarım olayı zayıflar. Mikro seviyede bulunan çatlakların üzerine, haddinden fazla yük binince ya da kişi yanlış ani bir hareket yaptığında, diskin içinde bulunan yumuşak bölüm çevresindeki kapsülü kolayca yırtarak dışarıya doğru fırlar ve bel fıtığı meydana gelir. Kişideki damar hastalıklarının, şeker hastalığının, sigara tiryakiliğinin bu dejenerasyonunu hızlandırır.

  Bütün bunlar yanında bel fıtığının oluşma sebeplerinde, günlük fonksiyonlar sırasında meydana gelen bilinçsiz hareketler rol oynamaktadır. Örneğin, yerdeki bir yükü eğilerek veya uzanarak kaldırdığınızda, belinizde olan diskler üzerine binen yükler simetrik değil, asitmetrik yüklerdir. Bu durumda bel fıtığı oluşumda çok etkilidir.

  Bel fıtığı belirtileri nelerdir?

  Bel fıtığı meydana geldiğinde, kişi şiddetli bel ve bacak ağrısından şikayet etmeye başlar. Bu ağrılar belin bacakların sadece bir tarafında olabildiği gibi bazen de her iki tarafta da görülebilir. Kişi yürürken topallamaya başlar, sabahları yataktan kalkmakta çok zorlanır. Ağrının çok olduğu tarafta zaman zaman uyuşmalar, karıncalanmalar, güç kaybı görülmeye başlar. Bazı çok büyük bel fıtığı vakalarında idrar ve büyük abdest tutamama gibi sorunlar yaşanabilir. Bu şikayetler kişi öksürdüğünde, fazla yürüdüğünde, fazla ayakta kaldığında daha da şiddetlenebilir.

  Bel fıtığı kimlerde görülür?

  Yapılan araştırmalara göre insanların yüzde sekseni hayatlarına en az bir kez bel ağrısı şikayeti yaşarlar. Bel ağrısı akabinde yaşanan bel fıtığı hastalığı genelde 20 li yaş üzerindeki kişilerde, hareketsiz yaşam tarzında yaşayanlarda, ağır yük taşınan işlerde çalışanlarda, saatlerce oturduğu yerden çalışan kişilerde, bilinçsiz spor ve hareket yapan kişilerde, vücudu ısıtmadan egzersiz yapanlarda daha çok görülmektedir.

  Bel fıtığından korunmak için neler yapılabilir?

  Bel fıtığından korunmak için ani hareketler yapmaktan kaçınmalı, ağır yük taşımamalı, vücudu ısıtmadan spor yapmamalı, saatlerce ayakta kalmamalı, sürekli oturarak çalışmanız gereken bir işiniz varsa sık sık ayağa kalkarak kısa yürüyüşler yapmalısınız.

  Bel fıtığı teşhisi nasıl konulur?

  Bel fıtığı belirtilerinin şikayetleri ile doktorunuza başvurduğunuzda, doktorunuz öncelikle sizi muayene eder ve akabinde güçlü manyetik rezonans cihazları kullanılarak bel fıtığı teşhis edilmeye çalışır. Bunun yanında EMG denilen tetkik yöntemi de bel fıtığı teşhisinde önemli rol oynar. Aynı zamanda bilgisayarlı tomografi, çoğunlukla da manyetik rezonans gibi ileri tetkik yöntemleri kullanılabilir. Manyetik rezonans görüntüleme yöntemi de bel fıtığı teşhisinde öneli rol oynar. Gerekli görülürse kan ve idrar incelemeleri de yapılabilir.

  Bel fıtığı tedavisi

  Bel fıtığı hastalığının tedavisinde, şayet bel fıtığı çok ilerlememiş ise doktorunuzun vereceği belli egzersizler bel fıtığının yok olması için çok faydalı olur. Kişiye ağrı kesici, adaleleri gevşeten ilaçlar verilip sert yataklarda yatması tavsiye edilir. Ek olarak fizik tedavi de uygulanabilir. Lazer tedavisi ile bel fıtığı tedavisi de son yıllarda tercih edilen tedavi yöntemleri arasındadır. Şayet bel fıtığı hastalığı çok ilerlemiş ve egzersizlerle giderilemeyecek durumda ise bel fıtığı ameliyatı önerilebilir. Aynı zamanda fıtıklaşmış disk mikroendoskopik yöntem kullanılarak da boşaltılabilmektedir.

  4.8/5 (6 Reviews)

  Bel Fıtığı” için 21 yorum

  • 18 Nisan 2019 tarihinde, saat 20:19

   Merhaba,

   Sayın hocam benim yaklaşık 1 yıldır belimde garip bir şeyler dönüyor ve bel fıtığımı diye araştırmalara başladım ama ayakta falan ağrıma yok ve 1 yıldır sürmesine rağmen hala yok.Belimi tuhaf bir şekilde içinde bişey varmış gibi belimi içime çekerek şişirip indirebiliyorum yani bu tür birşey oluyor ve tam olarak bel değilde bel değilde belin biraz üst kısmında var bu olay nedir ne yapmam gerekir doktora falan danışmadım bel fıtığı demelerinden yani kötü haber olmasından dolayı sadece krem kullandım kremde iyi gelmişti ama tamamen bir gelişme yok

   Yanıtla
  • 18 Nisan 2019 tarihinde, saat 16:27

   merhaba değerli tabiblerimiz benimde bir sorunum var ama çok büyük bir sorun buda ben yaklaşık bir aydır kalça kemiğimden rahasızlan dım ben üşütüm diye düşünerek hastane baş vurdum bana fizik tedavi beyin cerahi tedavisi önerdiler gitim fizik tedavisine doktor kontrolü sonucu bel fitiğı olduğumu öğrendim ve çok büyük acılar çekiyorum hiç bırakmıyor geceleri yatamıyorum benden emar sonucu istediler ne yapmam gerekiyor amelyat olsam bu geçermi ölsem bundan daha iyi bu şekilde ben insanlara muhtaç ollarak yaşayamam ne yapmam lazim ne ollur bana yardımcı olun amelyat olsam geçermi yoksa sakatmı kallacağım Rabim sen bütün hastalara şifa ver ne çok ağır bir hastalık :((( lütfen bana bilgi verin

   Yanıtla
  • 18 Nisan 2019 tarihinde, saat 16:17

   merhaba ismim dilek 32 yasındayım benım sorum su olacak eşim 33 yasında gecen gun ayaklarına ve kasıklarına agrı nedeniyle doktora gttı ve emar ıstedı doktor daha onceden 2 tane olan fıtık sınırlerde yırtılmaya sebep olmuş ve doktor amelyt olması gerktıgını soylemıs ileride felç olma ıhtımalı varmış ve ben amelyat olmasını ıstemyorum fizik tedavi ile duzelebılecek bir durunm deglmı anlayamadım

   Yanıtla
  • 17 Nisan 2019 tarihinde, saat 17:15

   Slm hocam ben 2012de doktara gittim bel fıtıgı baslangici oldugunu cekindigim mr sonucunda sòyledi kas gevsetici verdi ise yaramadi fizik tedavi ise yaramadi 1 yildir bu agriyla yasamaktan biktim 23 yasindayim ama 80 yasinda dedeler gibiyim arkadaslar lakap taktilar ihtiyar demeye basladilar isim geregide hem ayakta duruyorum hem araba kullaniyorum bana bir akil verin ölüp kurtulmak istiyorum o derece

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 22:11

   merhaba hocam benim rahatsızlığım kalçamdan dizime ve ayak tabanıma doğru inen bir ağrı hafiften sızlama oluyor,daha çok yürüdüğüm zaman bu sonuçlarla karşılaşıyorum dinlenince geciyo,doktora gittim tomografi çektiler ve bel fıtığı başlangıcı olduğunu söylediler ilaç tedavisi görüyorum ömür boyu süren ve dikkat edilmesi gereken bir hastalık dediler acaba böylemi ? sizce neler yapmam gerekiyo 24 yaşındayım bu kadar erken fıtık olaçağımı düşünmüyordum psikolojik olarakta etkilendim diyebilirim…

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 21:58

   merhaba hocam ben 8.6.2010 da belfıtından amaliyet oldum.1ay önce ikinci bir amaliyeti oldumbenim sorum sol bacamda amaliyeten sonra uyuşukluk vardı bacam daki uyuşukluk yavaş yavaş azalıdı ama bu seferde baldırımda yürürken kasılmalar parmaklarımda ve topumda uyuşukluk var ayağımın altında yürüdükce acı oluyor.kalca üstlerim ve belimde ağrı oluyor acaba yenidenmi fıtık oluyor.bilgi verirseniz sevinirim.

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 16:42

   merhaba hocam benim belimde bir ağrı oluyordu doktora gittim L 4-5 TE AYRICA L5 te fıtık başlangıcı varmış başlangıç safhasındaymış geçirmem için ne yapmam gerekir atlatabilirmiyim geçer mi lütfen yardımcı olun teşekkürler şimdiden

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 13:37

   merhaba hocam ben 24 yasındam askerden belı bel agrısı cekıyordum askerlıgımı dagcı komando olarak yap tıgım için çok yuk taşiyordum agrılarım 2 aydır artmaya basladı ve iki tane fıtık cıktı fıtıgımın bırı yırtılmış dedıler emarda da cekıldım sol ayagım sureklı karıncalanıyor agrı oluyor uyuyamıyorum igne yaptırıyorum ama 2 3 gun sonra tekrar baslıyor bana ne onerırsınız bu agrıların geçması için şimdıden tşekurle

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 23:03

   arkadaşlar bel rahatsızlıgından dolayı özel hastanede kontrol ve film çektirdim.iki doktor bel fıtığı disk kayma ve kas daralması dedi.aynı filmi devlet hastanesi nörölöjü doktoruna gösterdim filme bakıp hiç bir rahatsızlığım olmadğını belirterek benimle inatlaştı ben kendsine belimin agrıdığını tekrar film çekmesini istedim bana özel hastenler devleti soymak pesinde oldugunu belirterek beni kandırdı .siz olun devlet hastenesine güvenmeyim ya sakat kalır yada pişman olursunuz.

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 22:26

   merhaba hocam.bende bel fıtıgı vardı doktor ameliyat dedi olmamıştım.2 AY SONRA EMAR CEKTİRDİM VE FITIGIN PATLAMIŞ HEMEN AMELİYAT OLMAM GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİLER AMA BENDE ARTIK AĞRI YOK.HAREKETLERİMDE GAYET RAHAT.DOKTOR SİNİRLERİN ÖLÜYOR O YÜZDEN DEDİ BİLGİLENDİRİSENİZ SEVİNİRİM.

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 21:03

   hocam emar sonucumda 2tane fıtık cıktı doktorum beldeki kanal geniş oldugunu söyledi fizik tedaviyle sorun ortadan kalkarmı bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 16:28

   ben 54 yaşındayım daha önceleri bel agrılarım oldu fakat tedavilerle geçmişti 2011 yılında bel ve boyundan emar çektirdim ikisinde de fıtık olduğu görüldü ilaçlı tedavi gördeüm biraz düzelmiştim şimdi ise işim geregi bağ bahçe ve bahçıvanlık işleri yapıyorum çalıştığım ve yürüdüğümde herhangi problem olmuyor genellikle dinlenme modunda ve sabah kalktığımda bel ve dizden aşagıda ağrılar oluşuyor bu konuda aydılatırsanız vereceginiz cevaba şimdiden teşekkür ederim.saygılarımla

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 16:27

   hocam annemin ayağında başlayan bir ağrıyla doktora başvurduk 2 tane bel fıtığı olduğu sölendi 21 gün fizik tedavi gördük ağrı dahada şiddetlendi cerrahi müdahele gerektiği sölendi fiziğin ardından yaklaşık 1 ay sonra ağrıları tamamen kesildi şu anda ayağında topallama var rahat basamıo yürürken ayağının arkasından kasılma oluyo ne yapmamız gerekio bilemioruz ameliyat sonrası riskli denilio yaşı 57 yardımcı olursanız minnettar kalıcam saygılarımla.

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 14:59

   4 yıl önce kaza geçirdim belim boynum ve belimin biraz yukarısında ağrılar vardı belime platin takıldı ama şimdi düştüğüm için kırıldı ve çıkartıldı 7 ay oldu ameliyattan bu yana belim sırtım ve boynumun agrısından duramıyom ve devamlı yatıyorum bacaklarım çok agrıyo bir bacagımı tam atamıyom başka doktorlarada gittim yapabilcemiz bişey yok dediler fizik terapi aldım agrılarım dahada çogaldı şimdi napacamı bilmiyom inanın yaşamaktan bıktım

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 05:32

   hocam öncelikle selam ederim senden bir ricam var beni aydınlatırsan sevinirim bende 1987den beri bel agrısı var erzincanda beyin cerahına gitim bana sende sinir sıkışması var dedi bel fıtıgı oldugumu söyledi ve ameliyat olacan dedi korktum olmadım şu anda 45 yaşındayım işim mobilya imalatı ve yatarken yürürken belimde şidetli ağrı oluyor bir aydırda kaslarda setleşme başladı ayaklarımı havaya kaldıramıyorum diz kapaklarıma vuruyor merdivenleri inip çıkamıyorum beni aydınlatırsan çok sevinirim ist maltepeden yazıyorum şimdiden senden allah razı olsun

   Yanıtla
  • 14 Nisan 2019 tarihinde, saat 22:40

   sayın hocam bel agrısı nedeniyle dr gittim emar çekildi fıtık başlangıcı var dedi tedavi 4 ay sürdü 4 dr gittimdr dr lar yönlerdi birbirlerine sol ayagım aksıyo zamanla gecer dediler agrı yok uyuşma var uzun yolda daha çoguluyo sinirlerim boşaldı üzülüyorum ne olur yardım edin

   Yanıtla
  • 14 Nisan 2019 tarihinde, saat 10:54

   hocam mrhaba iyisinizdir umarim ben 3 yil one belfitigi amaliyati oldum bundan yaklasik 3 gun once sol kalcamda agrilar basladigini hissetim ve arka bacak dizin altindaki baldirda arasira agri hissediyorum sadece bu uki bolgede agrilar hissediyorum ayakta uyusma parmaklarimda karincalsma uyusma falan olmuyor bu belirtiler belfitigin geri donmus olabilirmi lutfen bana yardimci olun tsekrederim

   Yanıtla
  • 14 Nisan 2019 tarihinde, saat 09:50

   merhaba hocam benim sol bacağımda bi ağrı var bu ağrı çok kötü geceleri uyuyamıyorum doktora gittim emar çektiler bek fıtığından ameliyat olacan dediler fakat şu anda yeni ameliyt oldum bel fıtığı ameliyatı olmam mümkün değil bana başka bi tedavi önerir misiniz

   Yanıtla
  • 13 Nisan 2019 tarihinde, saat 19:14

   merhaba hocam ben leyla cok hastayım belimden sağ kelçama bir ağrı vuruyordu ama şindi bacağıma indi ve sonra ayağıma indi çooook ağırıyo bildiyiniz gibi deyil topallıyarak yürüyorum ama beni öldürüyo o ağrı yatamıyorum ağırıyo hep ağırıyo bacağımın altına yüksek yastık koyup öyle uyuya biliyorum sarkıyo ya ayağım biraz hafifliyo hiç bir sosyel güvencem olmadığı için doktara gidemiyorum bu konuda madurum ama bunu evde yapa bileceyim bir tedavisi varmıdır neolur ben evde yapayım geçsin lütven okuyun bunu bana yardımcı olun sen doktorsun bilirsin

   Yanıtla
  • 13 Nisan 2019 tarihinde, saat 18:31

   mrh hocam onceden bel fıtıgım vardı amelıyata gırdım amelyattan sonra ıyı oldum fel fıtgı patlamsımı oldu agrıdan duramıyorum ben doktoruma bas vurdum ama gel dıyor bana yardımcı olabılrmısnzz tekrar amelıyata gırmek ıstemyorumm

   Yanıtla
  • 13 Nisan 2019 tarihinde, saat 17:52

   merhaba hocam.benim 2 yildan beri belim agriyor.son 2 kez sanki belime 1000 walt elektirik verilmis gibi oluyor ve yere dustum.ayaga kalkamiyorum ama emekleyerek gidebiliyorum.agri geldigi zaman yataktan kalkamiyorum.doktora gittim bana agri kesici ve kas gevseltici verdi …1 hafta yat gecer dedi.bu boyle olmasi neyi gerektirir.amaliyatmi yoksa ilac tedavisi ile olurmu.bana aciklarmisiniz lutfen,.tesekkurler.

   Yanıtla

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.