Amilaz

 • 3 Kişi yazmış Siz de Sağlık Sorunlarınızı Yazın
 • Amilaz, protein yapılı bir enzim olup, sindirim sisteminde etkin rol oynar. İçeriğinde yüksek oranda nişasta bulunan, pirinç, patates, buğday, mısır, patates, bakla, fındık, fıstık gibi gıdaların sindirimi amilaz vasıtasıyla ağız içinde başlayarak ince bağırsağa kadar devam edip işlevini burada sonlandırır. Aynı zamanda amilaz karaciğer, tükürük bezleri, yumurtalık ve böbreklerde çok fazla olmasa da üretilmektedir.

  Amilaz yüksekliği nedir?

  Amilaz, vücutta idrar ve kan içersinde belli bir oranda bulunmaktadır. Amilaz oranının az miktarda yükselmesi her zaman bir tehlike işareti değildir. Kanda bulunan amilazın ortalama üçte biri pankreas kaynaklı olup, üçte ikisi tükürük bezlerinden kaynaklanmaktadır. İşte bu noktada amilaz pankreastan geçerken herhangi bir nedenle geçi yolu kapanır ve tıkanıklık meydana gelirse, idrarda bulunan amilaz enzim seviyesi ile kan serumu yükselmeye başlar. Söz konusu bu yükselmeye amilaz yüksekliği denir.

  Vücut Amilaz Enzimi Düzeyi Ne Zaman Artış Gösterir?

  Vücuttaki amilaz seviyesinin yükselmesinin birçok farklı nedeni vardır. En bilindik nedeni pankreas kaynaklı olmasıdır. Yani kanda bulunan amilazın yüksek çıkmasının sebepleri araştırıldığında pankreas ve tükürük bezlerinde bir sorun olduğu ortaya çıkar. Bunların yanında:
  Kullanılan bazı ilaçların pankreas enzimlerinin üretimini artırması halinde,
  Pankreas kanalının hemen ağzında var olan kasların fonksiyonlarında bir bozukluğun meydana gelmesi ile
  Kullanılan bazı ilaçların pankreas salgısını uyarması ile
  Akut pankreatit
  Kronik pankreatit
  Kolesistitis
  Pankreas taşında
  Peptik ülser perforasyonları yani mide – bağırsak delinmeleri durumunda
  Şiddetli seyreden şeker koması halinde
  Akrep sokması durumunda
  Tükürük bezlerinde kabakulak veya tükürük bezi taşı gibi hastalıklar olması durumunda
  Böbrek yetmezliği hastalığında
  Akut safra kesesi taşları oluşumunda
  Bağırsak tıkanmaları halinde
  Metanol ve akut alkolik zehirlenme durumlarında
  Akciğerlerde küçük hücreli tümörlerin var olması halinde amilaz yüksekliği sorunu görülebilir.

  Çocuklarda Amilaz Yükselmesi Neden Olur?

  Çocuklarda görülen almaz yükselmesinin en önemli sebebi, kabakulak hastalığıdır. Çocuk kabakulak hastalığı yaşarken, tükürük bezleri iltihaplandığı için, hastalığın tespit ve takibinin kolaylaşması için çocuktan kan ve idrar örnekleri alınmalı ve amilaz oranının ölçülmesi gerekmektedir.
  İşte bunlardan en önemlisi olan pankreatit hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse, pankreasta üretilmiş olan amilazın bağırsakta etkinleşmesi gerekmektedir. Amilaz, sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte pankreasın içerinde aktif hale gelmeye başlar ve akabinde yıkıcı etkiler oluşur. Bunun sonunda da akut pankreas iltihabı meydana gelir. Genel olarak anatomisi bozulan pankreas enzimlerini kana aktarmaya başlar ve böylece kandaki amilazın yükselmesi söz konusu olur.

  Amilaz Yüksekliği Tedavisi Nedir?

  Kan içinde amilaz değerinin yükselmesi halinde kesinlikle bir doktora başvurmak gerekir. Amilaz yüksekliğinin birçok farklı nedeni olabileceği için, detaylı bir muayene olduktan sonra sebep belirlenmeli ve ona göre bir tedavi yolu seçilmelidir. Bu esnada sizin yapacağınız küçük ama etkili uygulamalar ise sigara ve alkolden uzak durmak, çok fazla yemek yemekten ve hızlı yemek tüketmekten uzak durmaktır.

  4.9/5 (8 Reviews)

  Amilaz” için 3 yorum

  • 03 Kasım 2017 tarihinde, saat 18:06

   Beynimde sonucum 2856 çıktı bugün

   Yanıtla
  • 20 Aralık 2014 tarihinde, saat 11:41

   hocam ben böbrek ağrısıyla acile gittim kan sayımımda lipaz 1475 amilaz 185 çıktı acaba pankras kanserimi oldum değerli ğörüşlerinize ihtiyacım var saygılar

   Yanıtla
  • 20 Ocak 2014 tarihinde, saat 17:25

   Amilaz yuksekliginin kac olmali mesela 290 a kadar cikarsa cok mu yuksektir

   Yanıtla

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.