Akut Pankreas İltihabı

 • 11 Kişi yazmış Siz de Sağlık Sorunlarınızı Yazın
 • Akut Pankreas İltihabı (Akut Pankreatit) Hakkında Bilmedikleriniz

  Hastalık adı üstünde pankreasın iltihaplanmasıyla başlayan ve şiddetli kanamalara yol açan bir hastalıktır. Pankreas çok önemli bir salgı organımızdır. Pankreası diğer salgı bezlerinden ayıran en belirgin özellik ise hem iç hem de dış salgılama işlemini gerçekleştiriyor olmasıdır. İç salgı bezleri hormonlarımızdır. Dış salgı bezleri ise ter gibi vücut dışına verilen salgılardır. İşte pankreas bu görevlerin ikisini de yapmaktadır. Tüm bunlar pankreasın salgıladığı enzimler sayesinde olur. Bu enzimler pankreastayken aktif değillerdir. Ulaşması gereken yerde aktif hale gelirler. Pankreas iltihabı ise bu enzimlerin pankreası terk etmeden önce aktif hale gelerek pankreasta doku zedelenmesine ve son nokta olarak iltihaplanmaya yol açmasıyla oluşur.

  Akut pankreas; akut ödematöz pankreas iltihabı ve akut nekrotizan pankreas iltihabı olarak iki şekilde seyri görülür. Akut ödematöz pankreas iltihabı her hangi bir cerrahi müdahale gerektirmeden ilaç ile tedavi edilebilir. İyi yanı şudur ki vücutta kalıcı hiçbir hasar gözlenmez. Aynı durum akut nekrotizan için geçerli değildir. Ameliyat şarttır. Pankreasa ve çevre dokulara ciddi hasar verir. İleriki aşamalarda böbrek kayıplarına bile yol açar. Ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir aşamadır. İyileşme durumunda ise oluşan hasar kalıcı olur. Kendini yenileme gibi bir durum söz konusu değildir.

  Akut Pankreatitin Oluşma Nedenleri

  Bu hastalığın nedenlerinden birisi de safra taşıdır. Safra kanalına taş girerse eğer pankreası zorlar basınca yol açar. Ve enzimler burada çalışmaya başlar. Doku hasarı bu yüzden oluşur. Alkol kullanımı da bu soruna yol açmaktadır. Aynı zamanda kan yağlarındaki yükseklik bile bu durumu tetikleyebilir. Tüm bunların yanında daha sonra yaşanan bir kaza sonucu pankreas hasar görebilir. Doğuştan gelen sorunlar da akut pankreatit oluşumuna nedendir.

  Akut Pankreas İltihabı Kendini Nasıl Belli Eder?

  Öncelikle atak halinde ağrılar olur. Bu ağrılar alkol kullanımında veya yağlı sindirimi zor bir yemek sonunda başlar. Önce karında başlayan bu ağrı yavaş yavaş sırta doğru vurur. Hasta otururken rahattır ama yatağa uzanması imkansız gibidir. Ağrının yanında sürekli bir bulantı ve kusma söz konusudur. Karnın üst kısmına en ufak bir dokunma bile hasta da acıya yol açar. Hastalarda ateş ve hızlı kalp ritmi görülür. Bu iltihap sonucunda myokardiyal depresan faktör dediğimiz MDF salınımı yapılır hasta bu yüzden şoka girebilir. Sarılık ve halsizlik hastalarda sıkça rastlanır.

  akut pankreas iltihabı

  Akut Pankreas İltihabı Teşhisi

  Teşhis için belli başlı bazı testler yapılır. Özelliklede kan testlerinde amilaz değerine bakılarak yola çıkılır. Fakat amilaz değerinde ki fazlalık sizin akut pankreas iltihabı olduğunuzu göstermez. Buna neden olan başka bir rahatsızlık da olabilir. Ama en iyi yöntem iki saatlik idrarda ki birken amilaz değerine bakılmasıdır. Böbrekten atılan amilaz değerinin kreatinden beş kat fazla olması kesin teşhise neden olur. Serum kalsiyum değerine göre de hastalığın hangi aşamada olduğu belirlenir.

  Akut Pankreas İltihabı Tedavisi

  Öncelikle tüm işlemler sırasında çok fazla sıvı ve önemli mineraller kaybedilir. Bunları yerine getirmek lazımdır. Şeker oranında değişiklik olur bu yüzden insülün uygulanması normaldir. Kanamalı bir pankreas iltihabıyla karşılaşıldığında kan verilebilir. Mide mümkün oldukça boş tutulur bu sayede pankreasın çalışması engellenir ve kendine gelmesi beklenir. Tüm bunların yanında kullanılan antibiyotikler apse dışında oluşan hiçbir dış etmene etki etmez. Antibiyotik hastalığa değil hastalığın oluşturduğu komplikasyonlara etki eder. Pankreas iltihabıyla beraber safra taşı sorunu varsa ve safra taşı hastalığın seyrini etkileyecek durumda ise ameliyat ile alınır. Eğer safra taşı küçükse ve hastalık üzerinde bir etki yapmıyorsa o zaman kalmasında hiçbir sorun yoktur.

  4.8/5 (6 Reviews)

  Akut Pankreas İltihabı” için 11 yorum

  • 18 Nisan 2019 tarihinde, saat 13:42

   Merhaba uzun zamandir sag taraf kaburgamin altinda bir agri var.Defalarca doktora gitmeme ragmen bu agrinin nedeni bulunamadi .Yapilan ultrasonda doktorum safra kesesini göremiyor bu nedenle kisa bir süre öncede MRT yapildi,safra kesesinin normal oldugunu söyledi doktor. Bu agrilar bazen yemekden sonra bazende birsey yokken akut olarak baslayip günlerce sürdügü oluyor.Agrinin oldugu cogu zaman karnimda sislik oluyor öyle zamanlar oluyorki nefes almakta bile zorlaniyorum .Doktorum bana simdide kolonoskopi yaptirmami önerdi, bagirsaklarda belki bir problem olabilir diyor .Acaba bu agrilar Bagirsaklardanmi yoksa Pankreasdanmi kaynaklaniyor ayrica dayim pankreas kanserinden öldü.Yardimci olursaniz sorduklarima memnun olurum simdiden tesekkürler.

   Yanıtla
  • 18 Nisan 2019 tarihinde, saat 12:39

   Babam geçen hafta böbrek sırt ve mide arısından dolayı hastaneye kaldırdık be pankreas iltihabı olduğunu örendik iltihabı kurutmaya çalıştılar ama devlet hastanesi olduğu için babam orda tedavi olmak istemedi ve tedavi bitmeden taburcu oldu benim merak ettiğim bu iltihab nasıl kurutulu ne kadar sürer ve nelere dikkat etmek gerekir ve bu iltihab kuruduktan sonra tekrarlar mı? Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum

   Yanıtla
  • 18 Nisan 2019 tarihinde, saat 10:14

   mrb sayın hocam annem bi gece yarısı sırtı ve midesi çok feci sekilde agrıdı ve acıl doktora götürdük yapılan tetikler sonucunda annemin safra keseinde taş oldugunu ve pankreasında iltihaplanma oldugu sonucuna varıldı yaklaşık bi hafta agızdan bişe almayarak serumlarla beslendı nedenı pankresataki iltıhabın kurutulması imiş doktorumuzn dedigine gore 1 hafta sonra safra ameliyatına alındı ve acık amelıyet yapıldı safra ameliyatına alınmadan 1 litre su içirdiler tomografı cekmek için içine ilaç katp suyun, ameliyattan sonra midesindeki ve sırtındakı agrılar gecmedii hala pankreasındaki iltıhaptan sonra akcigerinde çok az denecek kadar su toplaması olmuş ve karacigerinde yaglanma varmış elimizdeki raporda pankreas normalden kalın hetorojen görnümde olup perıpankreatık yaglı doku lineerr dansıte artışları izlendi.( akut pankreatıt ? )klınık ve lab. korelasyonu önerilir yazıyor. sizce ne yapmamız gerekiyor bide annemin ne yemesi ne yememesi gerekıyor. ercp cekilmedi doktoru 1 ay sonra mideye hortum atacagız dedi sizce bi hafta gec bi süre mi? annemde yemek yedikten sonra srtında ve midesinde agrılar oluyor gece sırtının agrısından uyuyamıyor ateş halsizlik ve yüzünde nemlilik ve kaşıntı oluyor bide kuru öksürük ve nefes darlıgı oluyor arada sizce kronık pankratıt mı annemde ve hayatı tehlikesi var mı annem henuz 44 yasında 🙁 bana cvp verirseniz aydınlaıtrsanız cok memnun olurumm . simdiden tesekkur ederim..

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 22:13

   annem 68 yaşında.20 yıldır şeker hastası.şeker ilaçları ile astım.kolestrol.tansiyon ve uyku problemi için psikyatri ialcı içiyor.hb seviyesi uzun zamandır 10 lardaydı.bu şikayetle tıp fakültesine gittik ve son 1 yıldır tahliller testler.son durum panreasta en büyügü 1 cm olan çok sayıda kistik lezyon görüldüğü ve pankreasın alınmasına karar verildiği söylendi.öncesinde endoskopi ve usg istendi.
   o kistlerin kanser olmama ihtimali var mı

   söz konusu anne olunca herşey çok daha zor.acil cevap gönderirseniz sevinirim

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 13:45

   merhaba ben 2006 safradaki taşın oynaması sonucu pankreas hastalıgı geçirdim ve 2 hastanede tedavi gördüm ve halen hastalın kalıntıları oldunu düşünüyorum sindirim sistemim tam olarak çalış mıyor gittim hastanelerde sonuç temiz çıkıyor.niye sindirim sistemim normal çalış mıyor dedimde cevap veremiyorlar,enson gittim hastanede pankreas hastalıgeçirdimi söyledimde pankreas tekrarı demişti pankreas olmadını söyledim halde endeskobi yaptırdımda 12 parmak bagırsagında iltehap vardı.hastalı geçidimde 25 yaşındaydım ve doktorum genç olmam sayesinde atlatmamın kolay oldunu söyledi,

   Yanıtla
  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 07:46

   Migdem calismiyor diye Almanyadaki doktor, bu pankreasdaki salgilanan enzym/enzim eskikligindan kaynaklaniyor dedi ve bana bir ilac yazdi.
   Kutuya bakdigimda domuzdan elde edilmis pankreatin yaziyordu,
   bende kullanmadim.

   Bu ilacin Türkiyedeki sigirdan elde edilen versiyonunun ismini söyleyebilirmisiniz bana?

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 16:06

   iyi günler benim annem de de bu şikayetlerin aynısı var … hepsi birebir örtüşüyor yemeklerden sonra ani bir ağrı sol tarafta,sırta doğru yayılıyor, kaskatı kesiliyor ağrıdan dolayı nefes bile alamıyor.sık sık idrara çıkıyor….sürekli mide bulantısı… kilo kaybı da var … sürekli doktorlara gtmemize rağmen bize başka teşhisler koydular..yaklaşık 10 yıldır bu şikayetler mevcut….psikolojik dediler …. bunun için bize yardımcı olur musunuz… bizi yönlendirebilir msinz???. ne yapmamız gerekiyor , hangi bölüm doktoruna gtmeliyiz????…şimdiden teşekkürler

   Yanıtla
  • 15 Nisan 2019 tarihinde, saat 15:59

   bende üst tarafta yazılı olan belirtilerin çoğu bulunmaktadır ağrı sol koltuk altına kadar aşağı doğruda göbek altına kadar belimde ise enlemesine komple hissetmekteyim ancak ben 33 yaşındayım kesinlik hiç alkol kullanmdaım kilom 56 dır aşırı yağlı tuzlu yemem ultrason sonucunda pankreas parankiminde izlenebilen kesiminde, unsinat loklizasyonu heterojen görünümünde izlenmiştir.Wirsung kanalı APçapı 3 mm ölçülmüştür.
   tedavi için ne yapmam gerekli yardımcı olurmusunuz 2 doktor farklı şeyler söylüyor

   Yanıtla
  • 14 Nisan 2019 tarihinde, saat 13:58

   merhaba bende k85 akutpankretit intahaplanması teshiş dildi midemde sag ve sol tarafımda agılar oluyodıu hastaneye yatırıldım serum ve antibiyoduk trdavisiyle tedavi edildim taburcu oldum taburcu olduktan 10gün sonra tekrar agılarım oluyo amilazim yüksek çıkıyo ben 19 yaşındayım ve çok korkuyorum babamda pankrans kanserinden öldü bana yardıcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

   Yanıtla
  • 10 Eylül 2013 tarihinde, saat 10:51

   ben karaciğer nakli oldum sene 22 temmus 1995 de. zaten benim zafran yok ve alkol almam imkansız,ama tabiiki karaciğerim nakil olduğu için takviye ilaçlaralıyorum .2008 de bu pankreasla taniştım şidetli bir ağrı ila başladı ama o günde bu seneye denk başka öyle şidetli bir ağrı oladı şimdi tekrar o şidetli ağrı yeniledi :ne yapmam gerekir nasıl bir diyet uygulamam lazım sayglarımla

   Yanıtla
  • 07 Şubat 2013 tarihinde, saat 18:45

   Eşimi ZÜRİH te pankreas iltihabı şüphesi ile acile kaldırdılar,kan tahlili ve serum verdiler.tahlil sonucu kolestirolu 260 çıktı.ve bunun Pankreası tetiklediğini söylediler.Başkaca bir tedavi uygulamadılar.Bu doğru bir yöntemmi?Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.Saygılarımla.

   Yanıtla

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.